8.Sınıf Öğrencilerimiz Global Issues Network Konferansındaydı

2640

Global Issues Network Konferansı, dünyayı daha iyi bir yer yapmak isteyen lise çağındaki genç beyinlerin her yıl çeşitli okul ve ülkelerde yapılan konferanslarla bir araya gelmelerini sağlayan bir konferans. Katılan okulların konferans konusu hakkında sunumlar yaptığı, diğer okulların sunumlarını izlediği; paylaşılacak bir fikri, anlatılacak bir hikayesi ve iyiye doğru değişim için çağrısı olan ana konuşmacılar ile tanışıp onları dinleme fırsatını yakaladıkları organizasyon her yıl çeşitli ülkelerde yapılıyor.

Bu yıl Türkiye’de ilk kez yapılan bu konferansı lise öğrencilerinden oluşan “GIN Istanbul Organisational Committee” düzenledi. 01-03 Mart tarihlerinde, İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilen bu organizasyona, Terakki Vakfı Okulları’nı temsilen İngilizce öğretmenimiz Zeynep Kıvılcım liderliğinde Ortaokul son sınıf öğrencimiz katıldı. Lise öğrencilerinin oluşturduğu diğer gruplar arasında, 8. sınıf öğrencilerimiz gerek İngilizce seviyeleri gerekse yüksek farkındalıkları ve sunum yetenekleri ile okulumuzu büyük bir başarıyla temsil ettiler.

Çocuk Hakları konusunda dinleyenlerin konu hakkındaki bilgi ve farkındalıklarını arttırmayı amaçlayan sunumları, diğer katılımcılar ve basın tarafından büyük bir ilgi ile izlendi. Öğrencilerimiz sunumlarında; çocukların dünyası ve çocuklar ile haklarının dünya ve ülkemizdeki durumu hakkında bilgi verdikten sonra iyileştirilmesi gereken bu durum için neler yapılabileceğini tartışarak çeşitli çözüm önerileri sundu.

Sunumlarını Terakki Okulları’nın konu hakkında ne gibi çalışmalar ve projeler yaptığını paylaşarak sonlandıran öğrencilerimiz, okulumuzun Haklar Sahnesi ve benzeri projeleri ile dinleyenlere fikir ve ilham vererek, herkesi taşın altına ellerini koymaya davet etti.