Öğrenci Forumu: 21. Yüzyılda Cumhuriyet ve Demokrasi

934

Her iki yerleşkemizde lise öğrencilerimiz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında 24 – 28 Ekim tarihleri arasında Tarih derslerinde “21. Yüzyılda Cumhuriyet ve Demokrasi” adlı bir öğrenci forumu gerçekleştirdi.

Sosyal Bilimler ve Felsefe Bölümümüzün 11. sınıf öğrencileriyle Tarih derslerinde serbest kürsü formatında düzenlediği forumda her sınıfta isteyen öğrenciler söz aldılar. Böylece çok sayıda öğrencimiz fikirlerini arkadaşlarıyla paylaştı. Tartışmalara da tüm öğrencilerimiz katıldı ve günümüzde cumhuriyet rejiminin demokratik niteliğe sahip olabilmesi için gerekli gördükleri unsurları tartıştılar. Konuşmalar ve tartışmalar sırasında öğrencilerimiz, cumhuriyetin hangi değerler üzerine inşa edilmesi gerektiğini ortaya koydular, bu değerlerin demokrasiyle ne kadar ilişkili olduğu konusunda ortak bir görüşe vardılar.

Özellikle dünyayı bilimsel bir çerçeveden anlamanın ve değerlendirmenin önemine vurgu yapan öğrencilerimiz, 21. Yüzyılda farklılıklara saygı, hukukun üstünlüğü, laiklik, eşitlik, özgürlük gibi kavramları vurgularken, geleceğin çevreye duyarlı bir şekilde tasarlanması ihtiyacını da çokça tartıştılar.

Nitelikli ve etkileyici konuşmalar hazırlayan öğrencilerimiz, oldukça verimli çalışmalar yapabileceklerini bir kez daha göstermiş oldular, Cumhuriyet haftası açısından da çok anlamlı bir çalışmaya imza attılar.