Terakkili Delegeler Portekiz IMUN’13 Konferansındaydı

2157

Terakki MUN Kulübümüz, 6 – 9 Kasım tarihlerinde Portekiz’in Lizbon kentinde düzenlenen IMUN (Iberian Model United Nations) 2013 konferansına 11 delege ile katıldı.

Çeşitli ülkelerden gelmiş olan 20 okulun katılımı ile gerçekleşen konferansta tek Türk Okulu olmamız delegelerimizin yükünü biraz daha artırsa da IMUN’13, kulübümuz tarihinde unutulmaz deneyimlerimizden biri daha olarak yerini aldı.

Kulübümüzün Ermenistan, Ukrayna, Filipinler, Birleşik Krallık ve Dünya Sağlık Örgütü’nü temsilen katıldığı konferans, Genel Meclis (General Assembly), Özel Oturum (Special Conference) ve Güvenlik Konseyi (Security Council) olmak üzere üç ayrı oturumla gerçekleşti.

Büyük Meclis gündeminde küreselleşmenin çocuk sağlığı üzerindeki etkisi, devlet gelişiminde kadın temsilcilerinin rolü ve demokraside medyanın rolü konuları yer aldı. Özel Oturum’da ise küresel su yönetiminde yağmur suyunun kullanımı, Güney Sahra bölgesinde sürdürülebilir tarım geliştirme stratejileri, doğal kaynakların korunması için uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi, sürdürülebilir şehir ve kırsal bölge taşımacılığının geliştirilmesi ve finansal krizin çevre üzerindeki etkileri tartışıldı.

Kulübümüze bu yıl katılan öğrencimiz Defne Narşap (Fen10), yaşadığı deneyimi şu sözlerle ifade etti; “100’den fazla delege ile konuşma yaptım, hem İngilizcemi hem de tartışma becerilerimi geliştirdim. Dünya Sağlık Örgütü’nü temsil ettiğim IMUN’13 konferansında en çok Afrika ülkelerinde tarım ve yağmur suyu toplanması konusunda aktiftim. Bu konferansa katıldığım için çok memnunum çünkü yeni arkadaşlar kazandığım gibi kendimi birçok yönde geliştirebilme fırsatını da yakaladım. Bu hafta içerisinde en fazla söylediğim cümle “İyi ki MUN’e katılmışım” olsa gerek. Tek isteğim birkaç gün daha şehri gezmek için fırsatımın olmasıydı. Bir dahaki konferansımı iple çekiyorum.”

Yine bu yıl kulübümüze katılan öğrencimiz Cansu Buse Çeliktaş (Fen10), konferans sonrasında düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi; “İşbirliği ve kararlılıkla dünyada şu an güncel olan problemlere çözüm bulunabildiğini gördüm ki bu çözümleri bulanların lise öğrencileri olduğunu düşünürsek bazı insanların düşündüğünün aksine her konuda hala umut olduğu sonucuna varabiliriz sanırım.”

Mısır, İran ve Suriye sorunlarının görüşüldüğü Güvenlik Konsey’inde Birleşik Krallığı’nı temsilen katılan öğrencimiz Beyza Gülal (11A) ise yaklaşık altı saat verdiği mücadele sonunda Suriye sorunu üzerine hazırlamış olduğu yasa tasarısını geçirmeyi başardı. Bu başarısı ile Terakki MUN tarihinde “unutulmayacaklar” arasında yerini sabitleyen öğrencimiz, kendinden sonra gelecek “MUNer”lar için de iyi bir örnek oldu.

IMUN’13 konferansında yer alan tüm delegelerimiz; Beyza Gülal (11A), Defne Cezayirli (11A), Nazlı Altıok (11C), Bora Aşık (11C), Osman Aksoy (11D),  Alara Çelik (11D), Zeynep Koçak (10F), Bengü Demirtaş (Fen10),  Cansu Buse Çeliktaş (Fen10), Defne Narşap (Fen10) ve Sinan Keyder (Fen11) sadece temsil ettikleri ülke ve kuruluşların bakış açısından gündem maddelerini uluslararası bir platformda İngilizce olarak tartışmakla kalmayıp kendilerini hem sosyal hem de akademik olarak bir çok yönde geliştirebilme imkanı buldular.