Öğrencilerimiz, “Güvenli ve Sorumlu Teknoloji Kullanımı” Sunumunda

589

Her iki yerleşkemizde 9 – 13 Ekim tarihleri arasında, ortaokul öğrencilerimize yönelik olarak “Güvenli ve Sorumlu Teknoloji Kullanımı” sunumu gerçekleştirildi.

Bilişim teknolojileri dersi kapsamında gerçekleştirilen sunumda öğrencilerimizin dijital ortamdaki farkındalığını artırmak amaçlandı ve “İnternet Kullanımında Haklarımız”, “Dijital Ortamda Mahremiyet”, “Siber Zorbalık” başlıklarına dikkat çekildi. Sunumda bu başlıkların idari, hukuki, psikolojik ve teknik açıdan değerlendirmelerine yer verildi.

Etkinlik, öğrencilerimizin de katılımı ile sınıf ortamında örnek olayların tartışılmasıyla devam etti ve öğrencilerimiz, dijital ortamda karşılaştıkları olumsuz bir durum veya tutum karşısında yapabilecekleri hakkında bilgilendirildi. Öğrencilerimizin edindikleri bilgileri sergilemeleri için sunum sonrasında çeşitli etkinliklere yer verildi.

Bu etkinliklerde;

5. sınıf öğrencilerimiz, internet ortamını güvenli ve sorumlu bir hale getirmeyi amaçlayan bir süper kahraman tasarladı. Ardından, tasarladıkları süper kahramanı “Merhaba Ben …. Benim görevim …. . Böylece ….” şablonu içerisinde Padlet dijital panosu içerisinde tanıttı.

6. sınıf öğrencilerimiz, internet ortamını güvenli ve sorumlu bir hale getirmeyi amaçlayan bir tarif oluşturdu. Öğrencilerimiz, tıpkı bir yemek tarifi oluşturur gibi internetin daha güvenli kullanımı adına
özen göstermemiz gereken kriterleri sıraladı.

7. sınıf öğrencilerimiz, internet ortamında yaşanan olumsuz olaylar ve alınabilecek önlemler üzerinde bir çalışma yaparak, siber zorbalığın farkına varma, siber zorbalığa maruz kalma veya seyirci olma durumunda neler yapılabileceği konusunda çizgi roman hazırladı.

8. sınıf öğrencilerimiz ile “Siber Zorbalık” konusu ele alındı ve bu konu kapsamında; siber zorbalığın etkileri, siber zorbalığa karşı izleyici ve mağdur rollerinde alınabilecek önlemler tartışıldı. Öğrencilerimiz, edindikleri bilgileri metaforlaştırma tekniği kullanarak bir metinle ifade etti.