Öğrencilerimiz Astronomi Profesörü Ethem Derman'la Buluştu

2231

Levent Yerleşkemizden 6. sınıf öğrencilerimiz, Astronomi Profesörü Ethem Derman ile 21 Aralık Pazartesi günü “Astronomi ve Matematik” adlı konferansta bir araya geldi. Derman, öğrencilerimize evreni oluşturan yıldızlar, yıldız kümeleri, bulutsular, gökadalar, gezegenler, uydular, kuyruklu yıldızlar gibi çeşitli başlıkları anlattığı bir sunum yaptı.

Pek çok dalda olduğu gibi astronomi alanında da matematik, fizik gibi temel bilimlerin çok önemli olduğuna işaret eden Derman, gezegenler, yıldızlar, uydular arasındaki mesafeler, gök cisimlerinin büyüklüğü gibi kavramları benzetmeler yaparak, örnekler vererek yorumladı. Astronomide kullanılan birimlerin farklılıklarına dikkat çekerek, özellikle matematiğin evreni anlama ve yorumlamada ne büyük bir katkısı olduğunun altını çizdi.

Derman,  öğrencilerimizin merak ettikleri ”Karadelikler Nasıl Oluşur?” ve “Evrende yalnız mıyız? Başka yaşamlar, canlılar var mı?” “Astroloji ile Astronominin İlişkisi Nedir?” sorularına ilişkin aydınlatıcı paylaşımlarda bulundu.