Sosyal Bilimler Kulüplerimiz İkinci Öğrenci Söyleşisini Düzenledi

1907

Her iki yerleşkemizin Tarih, Felsefe ve Çevre Kulüplerinden 40 öğrencimiz, 19 Mart Cuma günü çevrim içi ortamda bir araya geldiler.

Öğrenci Söyleşilerinin ilkinde Felsefe Kulübümüzün hazırladığı Çevre Etiği atölyesini düzenleyen öğrencilerimiz ikinci buluşmada, bu sefer Tarih Kulübümüzün hazırladığı “Dünya Sistemi Ekoloji Gibi Dünyanın Büyük Sorunlarını Çözebilir mi?” söyleşisini gerçekleştirdiler.

Levent Yerleşkemizden 11 A sınıfı ve Tarih Kulübü öğrencimiz Ozan Ölmez’in sunumu ve tartışma bölümünden oluşan etkinlikte, dünyamızın ekolojik sorunlarının arkasındaki ekonomik ve siyasi yapılanma tarihsel bir perspektifle ele alındı. İnsanlığı yok oluşa götüren ekolojik kriz gibi büyük sorunların neoliberal ekonomi ve siyasetin işleyişinden kaynaklandığını; kamu kaynaklarının büyük şirketlerin kullanımına fütursuzca açıldığını vurgulayan öğrencimiz; ayrıca tüm dünyada hükümetlerin, hukukun ve medyanın da bu şirketlerin yönlendirmelerine bağlı olduğunu örnekler ve grafiklerle açıkladı.

Tartışma sırasında, öğrenciler bu kadar büyük ve küresel anlamda güçlü şirketler karşısında genç bireyler olarak kendilerinin ne yapabileceğini sorguladılar, daha sonra Greta’yı ve başlattığı Friday for Future hareketini bu bağlamda hatırladılar.