Öğrenci Forumu: Gençlerden Cumhuriyet ve Özgürlük Üzerine Notlar

2218

Sosyal Bilimler ve Felsefe Bölümümüz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerimiz kapsamında her iki yerleşkemizde 20 Ekim Salı günü “Gençlerden Cumhuriyet ve Özgürlük Üzerine Notlar” adlı çevrimiçi öğrenci forumu gerçekleştirdi.

Lise öğrencilerimizle serbest kürsü formatında yapılan forumda, isteyen öğrencilerimiz konuşmak istedikleri konuları daha önce seçtiler, konuşmalarını hazırladılar ve görüşlerini arkadaşlarıyla paylaştılar.

Levent Yerleşkemizde 11E sınıfı öğrencilerimizden Demir Pabuççu “Din ve Vicdan Özgürlüğü”, Eyna Türker “Kadın Özgürlüğü”, Necip Ali Akarca “Eğitimde Özgürlük ve Eşitlik”, Berat Akkuş “Düşünce ve İfade Özgürlüğü”, Emir Süren “Sanat Özgürlüğü”, 11F sınıfı öğrencilerimizden Pelin Baran “Özgürlük”, Begüm Nayman “Basın  Özgürlüğü” konusunda konuşma yaptı.

Tepeören Yerleşkemizde ise 11 A sınıfı öğrencilerimizden Seza Hasibe Bayat, “Kadın ve Özgürlük”, Kutay Günel “Düşünce Özgürlüğü ve Demokrasi”, Arca Karafakıoğlu “Sosyal Medya ve İfade Özgürlüğü”, Zehra Yonca Tarman “Düşünce Özgürlüğü ve Yönetenler”,  11C sınıfı öğrencimiz Dilan Polat “Özgürlük ve Yasalar” üzerine konuştu.

Konuşmalar ve tartışmalar sırasında öğrencilerimiz, cumhuriyet ve özgürlükler ilişkisinin birbiri ile ve aslında demokrasi ile ne kadar ilişkili olduğu konusunda ortak bir görüşe vardılar. Bir alandaki özgürlüğün, aslında başka alanlardaki özgürlüklerle sıkı bir ilişki içinde olduğunu dile getirdiler.

Nitelikli ve etkileyici konuşmalar hazırlayan öğrencilerimiz, uzaktan öğretim gördükleri bu dönemde de aktif olabileceklerini ve oldukça verimli çalışmalar yapabileceklerini bir kez daha göstermiş oldular, Cumhuriyet haftası açısından da çok anlamlı bir çalışmaya imza attılar.