Mun Kulübümüz DSMUN 2013’teydi

2385

MUN Kulübümüz, 15 delege ve 4 oturum yöneticisi ile Darüşşafaka MUN 2013’e katılarak bu yılki çalışmalarına başladı.

MUN Kulübümüz, 4 – 5 Ekim tarihlerinde Darüşşafaka Okulları’nın düzenlediği DSMUN’13 konferansına Mısır, Afganistan, Japonya ve Kuzey Sudan’ı temsil etmek üzere 15 delege ile katıldı.

Öğrencilerimiz; Siyasal, Çevrecilik, İnsan Hakları ve Silahsızlanma olmak üzere dört ayrı komitede yer aldı. Enerji santrallerinin toplumsal faydaları, göçmen hakları, Mısır’da demokrasinin sağlanması, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne (CWC) göre silahsızlanma politikası gibi birçok gündem maddesinin tartışıldığı komitelerde öğrencilerimiz hazırladıkları yasa tasarılarını geçirebilmek için yapılan uzlaşmalar ve tartışmalarda oldukça aktif bir performans sergiledi.

DSMUN’13 ile MUN kariyerlerine ilk adımını atan sekiz delegeden biri olan öğrencimiz Onur Kandemir (Fen 10), hazırladığı yasa tasarısını Büyük Meclis’ten oy çokluğu ile geçirmeyi başardı.

Yine bu yıl aramıza katılan öğrencimiz Defne Narşap (Fen 10), Gizem Terzioğlu (9F) ve Elif Güneş (9F) komitelerinde en aktif delegeler arasında yer aldı.

Bu yıl kulübümüzde ikinci yılını yaşayan öğrencimiz Alara Çelik (11D), komitesindeki en aktif delegelerden biri olarak seçilirken Sinan Keyder (Fen 11) ve Alp Albay (Fen 11), Mısır ve Afganistan büyükelçileri olarak birbirini en iyi destekleyen delegeler olarak seçildi. Ayrıca Bora Aşık (11 C), konuk delege olarak yaptığı performansı ile en iyi delege olarak seçildi.dan Gizem Terzioğlu ve Elif Güneş komitelerinde en aktif delegeler arasında yer aldı.

MUN Kulübümüz bu yıl ilk kez bir konferansa dört oturum başkanı göndererek büyük bir başarıya imza attı.

Kulübümüzün deneyimli öğrencilerimizden Dilara Küçük (11 G), Çevrecilik Komitesi Oturum Başkanı olarak görev aldı ve komitesini başarı ile yönetti. Ayrıca Nazlı Altıok (11C) Silahsızlanma Komitesi Yardımcı Başkanı, Defne S. Cezayirli (11A) İnsan Hakları Komitesi Yardımcı Başkanı ve Beyza Gülal Çevrecilik Komitesi Yardımcı Başkanı olarak görev alarak MUN kariyerlerinde bir ilki gerçekleştirdiler.