Modern Fizik Topluluğu Öğrencilerimizin, Kuantum Fiziği Kilometre Taşları Sergisi ve Kuantum Optik Laboratuvarı Gezisi

82

Modern Fizik Topluluğu öğrencilerimiz, 13 Mayıs Pazartesi günü Tepeören Yerleşkemiz lise binası görsel sanatlar sergi alanında kuantum fiziğinin tarihsel gelişiminin önemli olaylarını anlatan etkileşimli bir sergi düzenledi.

Öğrencilerimiz, 6 farklı istasyondan oluşan sergide her istasyona konu olan fizik olayı ile ilgili deneyleri de sergileme fırsatı buldu. Sergiyi gezen öğrenciler, ışığın doğası, elektronun keşfi, kara cisim ışıması, fotoelektrik ve Heisenberg Belirsizlik İlkesi konularında bilgiler edinmenin yanı sıra, ışığın dalga özelliği ile parçacık özelliğini karşılaştırabilecekleri Çift Yarık Deneyi’ni yaptı. Bununla birlikte öğrencilerimiz, elektrik ve manyetik alan içinde hareket eden elektronun hareketini inceledikleri deneyle yüklü parçacık ile foton arasındaki farkı araştırdı.

Topluluk öğrencileri, 15 Mayıs Çarşamba günü ise fizik öğretmenlerinin eşliğinde Özyeğin Üniversitesi fizik laboratuvarlarına bir gezi gerçekleştirdi. Kuantum Optik Laboratuvarı’nın ziyareti sonrası Prof. Dr. Mehmet Burçin Ünlü ile buluşan öğrencilerimiz, modern fiziğin günümüzdeki uygulama alanları üzerine ilgi çekici konuları dinleme fırsatı buldu. Kuantum fiziğinin kuramları üzerine devam eden sohbette, öğrencilerimiz merak ettikleri birçok soruyu sordu. Aynı zamanda üniversitenin ÖZÜ Simülatör Merkezi’ni gezen öğrencilerimiz, eğitmen eşliğinde simülatörde uçuş deneyimini de yaşadı.