Lise Öğrencimiz Foto Röportajıyla Üçüncü Oldu

1438

Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencimiz Yaren Karya Salman (9IB E), Marmara Denizi’ndeki müsilajın etkilerini kendi fotoğraflarıyla anlattığı “The Story of Polluted Waters: Mucilage in the Marmara Sea” foto röportajıyla Çevrenin Genç Sözcüleri Türkiye Yarışması’nda 15 – 18 Yaş “3-5 Fotoğraflı Röportaj” kategorisinde üçüncü oldu.

Öğrencimize çalışmasında Kimya öğretmenimiz Dr. İlkay B. Ataç Özdemir rehberlik etti. 11-14 Yaş ve 15-18 Yaş kategorisi ve alt kategorilerden (röportaj, kampanya, 3-5 fotoğraf serisi gibi) toplam 118 fotoğrafın değerlendirildiği yarışmada alınan dereceler, Çevrenin Genç Sözcüleri’nin Ulusal Koordinasyonu tarafından 6 Haziran’da düzenlenen çevrim içi törenle duyuruldu.

Çevrenin Genç Sözcüleri Programı’nda* gençler; çevre sorunları üzerine görüş ve fikirlerini topluma aktarabilmek için makale, fotoğraf ya da video kaydı yoluyla çevre gazeteciliği yapıyor. Programda öğrencilerin iletişim, liderlik, eleştirel analiz ve sosyal sorumluluk becerileri destekleniyor. Öğrenciler, ortaya koydukları ürünlerde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı da ele alıyor.

*Çevrenin Genç Sözcüleri Programı gençleri çevre sorun ve konularını anlamaya yönelten ve onları bilinçlendirmek amacıyla çevre eğitimi yapan uluslararası bir program. Bu amaçla, 44 ülkeden okulların katıldığı ve çevreyle ilgili haberlerin yer aldığı bir okul ağı oluşturuldu. Eğitim aracı olarak, gençlerin ilgisini çeken, çevre gazeteciliği yöntemi benimsenmiş olup, öğrencilerin bulundukları okul yöresinde çevre sorun ve konularını araştırıp inceleyerek haber nitelikli makale, fotoğraf ve kısa video kaydı üretmeleri teşvik ediliyor. Böylece, gençlere seslerini duyurabilecekleri bir ortam sunularak çevresel haksızlıkları dillendirmeleri, çevresel sorunların yetkililer tarafından düzeltilmesini sağlamak için kamuoyu oluşturmakla birlikte, onlara bazı şeyleri değiştirebilecekleri duygusunu yaşatarak çevreye duyarlı vatandaşlar olarak yetişmeleri hedefleniyor.