Lise Öğrencilerimize Uluslararası Gençlik Ödülü

2247

Terakki’nin 2008 yılından beri yürüttüğü Uluslararası Gençlik Ödülü – UGO (The Duke of Edinburgh’s International Award) programında Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz Gökçe Meraklı (9G), Gülce Baydar (10A), Tan Uçar (10A), Begüm Şengül (10IB F), Mısra Coşkun (10C), Ece Özer (10G), Yağmur Özmen (10IB F), Defne Berent Anıl (10B), Sude Apaydın (10C), Ediz Sarpay Dinçtürk (10B), Ezel Demir (11IB F) ve Simay Aslanoğlu (11IB F) 3 Aralık Çarşamba günü bronz kategorisinde ödüllerini aldılar.

Öğrencilerin beceri geliştirme, fiziksel hareketlilik ve sosyal sorumluluk aktivitelerini destekleyen, gönüllülük esasına dayalı Uluslararası Gençlik Ödülü – UGO (The Duke of Edinburgh’s International Award) programında Terakkili gençler kendilerini keşfederek, yaşadıkları topluma katkıda bulunuyor; bir dizi yaşam becerisi kazanıyor.

“The Duke of Edinburgh’s International Award ile geçen sene tanıştım ve Bronz kategorisi için çalıştım. Bu program sayesinde bu güne kadar yapmış olduğum tüm çalışmalar uluslararası bir platformda değer kazandı. Üç senedir binicilik sporu yapıyorum. Bu program ile yaptığım binicilik sporu daha da önem kazandı ve geçen yıl lig şampiyonu oldum. Bu program beni daha çok çalışmaya motive etti. 

Yine bu programın yönlendirmesi ile yağlı boya derslerine başlayarak birçok çalışma yaptım. Hatta yağlı boya çalışmalarım için birkaç ay önce profesyonel anlamda iş teklifi bile aldım. Yetenek geliştirme kısmında tek bir faaliyet istenmiş olsa da ben yağlı boya ile birlikte piyano derslerine de başladım çünkü bu program ile kendimi olabildiğince geliştirmek istedim. 

Dördüncü senesine seçilerek girmeye hak kazandığım ve sosyal bilinçli liderler yetiştiren Young Guru Academy-YGA çatısı altında yaptığım sosyal sorumluluk çalışmaları var. Burada görme engelli arkadaşlarımız ile beraber projeler geliştiriyoruz ve eğitim kamplarına katılıyoruz. YGA ile yaptığım tüm çalışmalar The Duke of Edinburgh’s International Award programı ile tekrardan uluslararası bir platformda değerlendirilmiş oluyor. Programın bir ayağı olan Macera ve Keşif bölümü ile de doğa ile baş başa kalmayı ve orada kendi yolumu bulmayı öğrendim.

Kişiyi sadece akademik başarıları ile değerlendirmek yerine; bizlerin sosyal sorumluluk bilincini yükselten, yeteneklerimizi keşfetmemize fırsat tanıyan, fiziksel gelişimimize de önem veren bu program sayesinde kendimi daha kapsamlı ve daha derin tanıma fırsatı buldum.

3 Aralık Çarşamba günü Bilge Kağan Okullarında düzenlenen ödül töreninde ben ve 11 arkadaşım bronz kategorisinde ödüllerimizi aldık. Bu süreç boyunca yanımızda olan öğretmenlerimize ve program yetkililerine tüm arkadaşlarıma adına çok teşekkür ediyorum.”

Defne Berent Anıl (10B)