Gençler, Öğrenci Değişim Programlarımızla Birbirlerinin Kültürlerini Tanıyor

2565

Hollanda Öğrenci Değişim Programımızın ilk aşaması İstanbul’da 13 – 18 Ocak’ta, Danimarka Öğrenci Değişim Programımızın ilk aşaması ise Danimarka’da 17 – 25 Ocak tarihleri arasında gerçekleşti.

Hollanda Öğrenci Değişim Programı

Tepeören Yerleşkemizde lise öğrencilerimiz, Öğrenci Değişim Programımız kapsamında Hollanda’nın Warnsveld kasabasında bulunan Isendoorn College’den öğrenciler ve öğretmenleri 13 – 18 Ocak tarihlerinde Terakki’de ağırladı. Daha sonra, İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini birlikte gezdiler.

Misafirlerimiz bir hafta boyunca öğrencilerimizle çeşitli aktiviteler gerçekleştirdiler. Terakki’de ders gözlemi yaparak eğitim sistemimiz hakkında bilgi edinme şansı bulan misafirlerimiz, ayrıca birbirlerini daha yakından tanımalarına imkan sağlayan takım oyunlarına, ritim ve müzik atölyesine, masa tenisi etkinliğine ve Türk dansları atölyesine katıldılar. Önceden notaları gönderdiğimiz birkaç öğrenci de Terakki Oda Orkestrasıyla birlikte çalma fırsatı buldu. Bu etkinliklerin yanı sıra gençler, Sanat Öğretmenimiz John Dew’in planlamasıyla ülkemizi yansıtan iki sanatsal çalışma yaptılar. Öğrenciler öncelikle iki ülkenin kültürel özelliklerinin yansıtıldığı bir mandala çalışması gerçekleştirdi. Ardından, lalenin Hollanda ve Türkiye arasındaki tarihi bağına değindikten sonra gruplar halinde laleler ve kültürel özellikleri barındıran vazo ve manzaralar çizdiler.

Okul dışında ise öğrenciler, İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerinden Beylerbeyi Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı ve Kadıköy’ü gezdiler. Turistik geziler sırasında Tarih Kulübü öğrencilerimizden Zeynep Başeğmez (11C), Niyazi Eren Yavuz (11A), Ayçe İdil Okatan (11A) ve Aras Taşçı (11A) öğrencilere rehberlik ettiler.

Öğrencilerimizden Ekin Su Yalız (10B) programa dair görüşlerini şöyle ifade etti: “Hollanda ile öğrenci değişim programına katılmak benim için çok güzel bir deneyim oldu. Başka bir ülkeden gelen insanlarla tanışıp arkadaş olmak çok eğlenceliydi. Hepsi çok sıcakkanlı ve arkadaş canlısı insanlar. Bu program sayesinde yabancı dilimizi geliştirip yeni arkadaşlıklar kurabildik. Hollanda’dan gelen arkadaşlarımızla yazışmaya devam ediyoruz. Bu programı herkese tavsiye ediyorum.”

Beray Nil Atabey (9D) ise programla ilgili deneyimlerini şu sözlerle paylaştı: “Hollanda’dan gelen öğrencilerle genel olarak güzel vakit geçirdik. O kadar eğlenceli ve dopdolu bir etkinlikti ki katılamayan arkadaşlarım çok pişman olduklarını söylediler. Birlikte sayısız etkinlik yaptık: turistik yerleri gezdik, halay çektik, bowling oynadık, resim yaptık, karaoke yaptık. Ülkemizin kültürünün onların ilgisini çekmesi çok hoşuma gitti. Türk kültürü onlara farklı geldi ve öğrenmeye çalıştılar. Dışarı gezmeye çıktığımız zaman Türklerle konuştular, halkın içinden her insanla. Program çok hızlı geçti bir haftanın bittiğinin farkına bile varamadım. Sürekli İngilizce konuşmak çok eğlenceliydi ve bir süre sonra ailemle bile İngilizce konuştuğumu fark ettim. Bu program sayesinde akıcı İngilizce konuşma yeteneğimin geliştiğini düşünüyorum. Kendi partnerimin evine haziran ayında gitmek için sabırsızlanıyorum.”

Öğrencilerimizin kültürel gelişimlerine katkısı olan, ömür boyu dostluklar kurmalarına fırsat veren, farkındalıkları artıran, dünya görüşlerini şekillendiren bu programın ikinci aşamasının da 15 – 21 Haziran tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanıyor.

Danimarka Öğrenci Değişim Programı

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 17 – 25 Ocak tarihleri arasında Danimarka’da Rejsby Europaiske Efterskole okulu öğrencileriyle buluştu.

Programa katılan öğrencilerimiz bir hafta boyunca Rejsby’daki okulun yatakhanesinde Danimarkalı öğrencilerle kaldılar. Hafta sonu ise Danimarkalı öğrencilerin evlerine konuk olarak Danimarka kültürünü daha yakından tanıma şansını elde ettiler.

Öğrencilerimiz programın ilk gününde mini bir konser eşliğinde İstanbul’u ve okulumuzu tanıtıcı sunumlar gerçekleştirdiler. Konserin sonunda ise öğrencilerimiz, piyano ve keman ile Danimarka Milli Marşı’nı çalarak oradaki öğrencilere minik bir sürpriz yaptılar. Hafta boyunca okulda badminton, robolab, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve psikoloji gibi çeşitli seçmeli derslere katılan öğrencilerimiz, ders saatleri dışında da çeşitli oyunlar oynadılar, maçlar yaptılar.

Okul dışında da çevre gezilerine katılan öğrencilerimiz Ribe’de Viking Müzesini gezdiler, Esbjerg’de Balıkçılar Müzesinde balıklarla ilgili bir çalıştaya katıldılar ve sonrasında şehir merkezinde buz pateni deneyimi yaşadılar. Danimarka’nın en büyük ikinci şehri olan Aarhus’a giderek oradaki Aros Sanat Müzesini ve de Moesgaard (MOMU) Arkeolojik ve Etnografik müzesini gezdiler. Okuldaki programın son gününde Danimarkalı öğrencilerle bowling turnuvası yapan öğrencilerimiz, ertesi gün Kopenhag’a trenle geçerek şehir turu yapıp İstanbul’a döndüler.

Danimarka Öğrenci Değişim Programımızın ikinci aşamasının 01 – 08 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşmesi planlanıyor.

Hollanda ve Danimarka Öğrenci Değişim Programlarımızdan tüm fotoğrafları buradan izleyebilirsiniz.