Dünya Su Günü’nde Terakkililerden Kamu Spotları

1837

Her iki yerleşkemizde ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz, 22 Mart ‘Dünya Su Günü’ ile ilgili farkındalık oluşturmak için, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin rehberliğinde kamu spotları hazırladılar.

Levent Yerleşkesi 7D sınıfı öğrencilerimizden; Yağmur Orhan, Kaan Yılmaz, Damla Demirağ, Mehmet Kerem Öngay, Nisan Özturgut ve Mert Çakır “Su Geleceğimizdir” adlı bir kamu spotu çektiler. Dünya’da ve ülkemizde giderek büyüyen temiz su sorununa, küresel ısınma, kuraklık ve israf ile günden güne yok olan içilebilir su kaynaklarının korunmasına, çoğaltılmasının gerekliliğine 22 Mart Dünya Su Gününde dikkat çekmek istediler. Ayrıca bu konuda su tasarrufu ile ilgili örnekler vererek somut adımlar atılması için arkadaşlarını bilinçlendirerek teşvik ettiler. Videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Tepeören Yerleşkesi 7B sınıfı öğrencimiz Aydilge Ağırman ise “Su Haktır” adlı kamu spotu ile suyun insan hakkı olarak değerini kendi bakış açısından sorgulayarak, suyun ticari bir mala dönüştürülerek tüketilmesine dikkat çekti. Videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Öğrencilerimiz, 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından küresel bir sorun haline gelen su kıtlığı, temiz suya erişim, su kirliliği, içilebilir su kaynaklarının korunması konularında devletlerin somut adımlar atması ve insanların daha duyarlı olması için belirlediği bugüne hazırladıkları kamu spotlarıyla katkı sağlamayı hedeflediler.