18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

1694

Levent Yerleşkemizden ortaokul 8. sınıf öğrencimiz Naz Erdoğan, “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü”nde çevrim içi törenimizin açılışını yaptı.

Törende, Tepereön Yerleşkemizden ortaokul  7. sınıf öğrencimiz Can Acerman, günün anlam ve önemini belirten bir sunum gerçekleştirdi. 5 – 8. sınıf düzeyinde tüm öğrencilerimizin izlediği sunumda Can Acerman; Çanakkale Savaşı’nın Türkiye tarihinde neden önemli bir yere sahip olduğunu, İstanbul ve Boğazları ele geçirmek isteyen dünyanın en güçlü donanmalara sahip devletlerin ilk yenilgilerini 18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazı’nda aldığını ve  Nusret Mayın Gemisi’nin denize döşediği mayınlar ile bozguna uğratıldıklarını anlattı.

Öğrencimiz, sunumunda ayrıca Çanakkale Boğazı’nı geçemeyen işgalcilerin bu kez kara savaşlarını denediğini ancak 25 Nisan 1915’te Yarbay Mustafa Kemal’in “Size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar kaim olabilir.” emrini kahramanca yerine getirenlerin karşısında çaresiz kalan işgalcilerin yenilgiyi kabul ettiklerini, deniz zaferinin kara zaferleri ile taçlandığını vurguladı.

Can Acerman’ın sunum yaptığı tören, Naz Erdoğan’ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her zaman yinelediği barış vurgusunu öğrencilerimize hatırlatması ile sona erdi.