Cumhuriyet Olmasaydı…

10509

Öğrencimiz Elif Gürakan (7B), İstanbul Valiliği’nin 14 Ekim’de düzenlediği “Cumhuriyetimizin 90.Yılı” konulu kompozisyon yarışmasında “Cumhuriyet Olmasaydı…” yazısıyla ilçe birincisi oldu.

Cumhuriyet Olmasaydı…

Cumhuriyet, demokrasinin temel ilkelerinin uygulandığı bir yönetim şeklidir. Bu yönetim şeklini ülkemize Mustafa Kemal Atatürk getirmiştir. Cumhuriyetin ilanı 29 Ekim 1923 tarihinde gerçekleşmiştir. Peki ya Mustafa Kemal Atatürk bu yönetim şeklini ülkemize getirmemiş olsaydı neler olurdu? Hiç düşündünüz mü?

Cumhuriyet ülkemizde ilan edilmemiş olsaydı, ülkemizde cumhurbaşkanı ve başbakan olmaz, yerlerinde padişah olurdu. Halk kendi seçimlerini yapamaz, kararları padişah verirdi. Kadın – erkek eşitliği olmaz, erkek üstün olurdu. Kızlar okula gönderilmez, erken yaşta evlendirilirlerdi. En önemlisi ise halk kendi kendini yönetemezdi.

Cumhuriyet olmadan bir gün bile belki de çok zor olurdu. Önce bir erkek için bir günün nasıl geçtiğine bakalım. Sabah kalktınız ve okula gideceksiniz. Giyinmek için dolabınızı açtığınızda, dolabınızda fesler, şalvarlar ve eski tişörtleri buluyorsunuz çünkü cumhuriyet daha ilan edilmemiş, dolayısıyla kılık kıyafet de yapılmamış. Kıyafetlerinizi giyinip kahvaltı yaptıktan sonra okula gidiyorsunuz. Sınıfta hiç kız yok çünkü kızların okuma hakkı yok. Ders başlıyor. Çocuklardan biri bir konu hakkında kendi fikirlerini belirtiyor. Öğretmen ona çok kızıyor ve falakaya yatırıyor. Siz çok şaşırıyorsunuz. Öğretmenin neden falakaya yatırdığını çok merak ediyor ve yanınızdaki kişiye soruyorsunuz. Onun cevabı ise şöyle oluyor:

“Bu ülkede kolay kolay kendi fikirlerini ifade edemezsin. Burada padişahın dedikleri olur. Padişahın verdiği emre göre burada kimse kendi fikirlerini ifade edemez.”

Cumhuriyet olmadan bir erkek için bir gün çok zor geçiyor. Peki ya bir kız için? Bir kız olarak uyandığınızı düşünün. Dolabınızı açıyor ve simsiyah bir çarşafla karşılaşıyorsunuz. Onu giymek zorundasınız çünkü başka seçeneğiniz yok. Okula gidemiyor ve sokağa yanınızda bir erkek olmadan çıkamıyorsunuz. Bu yüzden eve tıkılıp kalmak zorundasınız. Bütün gün temizlik yapıp yemek pişiriyorsunuz. Akşam babanız eve geldiğinde söylediği lafları duyuyorsunuz: “Kızı alacak bir oğlan buldum. Hem de bayağı başlık parası verecek.” Korkunç! Siz daha 13 yaşındasınız ama evlenmeye mecbursunuz. İşte bu nedenler yüzünden bir kız açısından da bir erkek açısından da cumhuriyetsiz geçen bir gün çok kötü olurdu.

Yönetim şeklimiz cumhuriyet olmasaydı, demokratik toplum olamazdık. Hak ve özgürlüklere sahip olamazdık. Bizi yöneten insanları özgürce seçemez, istediğimiz şekilde yaşayamazdık… ve daha nicesi… Sahip olduğumuz hazineyi ve onun emanetçisini unutmamalıyız.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Türk milletinden aldıkları güçle kurdukları ve aziz milletimizin 90. yılına ulaştırdığı Türkiye Cumhuriyeti, biz gençlerin Atalarımızdan aldığı ışıkla ilelebet yaşatılacaktır.

Elif Gürakan (7B)