19. Kariyer Günlerimiz Devam Ediyor

2483

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisimiz, 4 Kasım Salı günü başlayan “Kariyer Beklentileri ve Öngörülemeyen Gelecek” temalı 19.Kariyer Günleri kapsamında lise öğrencilerimizi mesleki gelişim alanında bilinçlendirmek, motive etmek ve onların yaşayarak öğrenmelerini sağlamak için bir dizi etkinlik gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

15 Ocak Perşembe günü 12. sınıf öğrencilerimiz, “Rektörler, Üniversite Adayları ile Buluşuyor” konferansında Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Beki Kan, Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Sanver, MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve Özyeğin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Reha Civanlar ile üniversite ve meslek seçimleri hakkında beklentilerini paylaştı. Ardından konuklarımız, üniversite yaşamından bahsetti. Konuklarımız, gençlere yönelik önemli mesajlar verdi.

Hazırlık, 9 ve 10. sınıf öğrencilerimiz, 19 Ocak Pazartesi günü “Geleceğin İnsan Kaynakları Eğilimi ve Kariyer Planlaması” konferansında Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tunç Bozbura ile bir araya geldi. Bozbura; “nadir” olmanın, yapılan işlerde “tek ve fark yaratan” kişi olmanın önemi üzerinde durdu. Girişimciliğin iş yaşantısına giden yoldaki önemine vurgu yaparak sorular yönelttiği konuşmasında, “Nadir” olmanın kariyer planlamasında ve iş yaşamında neleri değiştirebileceğine dair öngörülerini örneklerle öğrencilerimize anlattı. Ayrıca, her iki yerleşkemizden lise, fen lisesi ve IB öğrencilerimiz, Acıbadem Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Apply Bau, Boğaziçi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Işık Üniversitesi İstanbul Bilgi Üniversitesi,  İstanbul Bilim Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, İTÜ Sunny, Kadir Has Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mef Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi yetkililerinin yer aldığı “Üniversiteleri Tanıyoruz; Üniversite Standları” etkinliğinde öğrenmek istedikleri konular hakkında bilgi edindiler.

20 Ocak Salı günü gerçekleşen “Üniversiteleri Tanıyoruz” etkinliğinde gönüllü 12. sınıf öğrencilerimiz, İstanbul Teknik Üniversitesi’ni ziyaret ederek üniversite hakkında bilgi edindiler, İTÜ ARI Teknokent’i gezip, yapılan çalışmaları öğrendiler. “Üniversite Terakki’de: Tadımlık Dersler” etkinliğinde ise 11 ve 12. sınıf öğrencilerimiz, Acıbadem Üniversitesi’nden Tıp Bölümü Yrd.Doç.Dr.Günseli Bozdoğan, Bilgi Üniversitesi’nden Genetik Biyomühendislik Bölümü Yrd.Doç.Dr.Özgür Gül; Endüstri Mühendisliği Bölümü Prof.Dr.Lale Duruiz; Mühendislik Bölümü Asistan Profesör Yiğit Dağhan Gökdel; Mimarlık Bölümü Yrd.Doç.Dr.Avşar Gurpınar, Benay Gürsoy; Hukuk Bölümü Yrd.Doç.Dr.Yalçın Tosun; İşletme Fakültesi Dekanı Prof.Dr.İpek Sanver, Rektör Danışmanı Doç.Dr.Göksel Aşan, LSE Koordinatörü Yrd.Doç.Dr. Fatma Didin; Psikoloji Bölümü Yrd. Doç.Dr.Zeynep Çatay Çalışkan, Uluslararası İlişkiler Bölümü Yrd.Doç.Dr.İnan Rüma ve Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden Dr.Burak Aydın ile buluştu. Konuklarımız, üniversitelerinde kendi öğrencilerine anlattığı bir dersi öğrencilerimizle paylaştı.

21 Ocak Çarşamba günü, “Üniversiteleri Tanıyoruz” etkinliğinde gönüllü 12. sınıf öğrencilerimiz, Boğaziçi  Üniversitesi’ni ziyaret ederek üniversite hakkında bilgi edindiler, kampüsü ve derslikleri gezerek, okulun öğrenci ve öğretim görevlileriyle görüştüler. “Dekanlarla Buluşma: Mesleğe Göz Kırpmak” konferansında Sabancı Üniversitesi’nden Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ayşe Kadıoğlu, Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Mahmut Bayazıt, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Erkay Savaş, 9 ve 10. sınıf öğrencilerimize fakültelerini anlattı.

22 Ocak Perşembe günü 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz, “Terakkili Mezunlar Üniversitelerini Anlatıyor” panelinde Boğaziçi Üniversitesi FelsefeBölümü’nden Caner Soyulmaz, Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden Yasemin Ön, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü’nden Evrim Yurtlu, Koç Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden Reha Domaniç ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Betül İncirkuş; üniversitelerinin genel yapısını, kampus yaşamını, fiziksel ve sosyal imkanlarını deneyimleriyle birlikte öğrencilerimizle paylaştılar. Ayrıca 11. sınıf öğrencilerimiz, BAU Berlin’den İşletme Yönetimi Bölümü Prof.Dr.Marc Roedenbeck ve İç Mimari Bölümü Prof.Yüksel Pogun Zander ile bir araya gelerek yurt dışında öğrenim, Berlin şehir yapısının öğrencilik hayatına etkisi ve Alman üniversitelerine kabul şartları hakkında bilgi sahibi oldu.

23 Ocak Cuma günü 11 ve 12. sınıf öğrencilerimiz, “Üniversiteleri Tanıyoruz” etkinliğinde İstanbul Teknik Üniversitesi Suny Programı Tanıtımı’nda Çift Diploma Programını, ABD’de bağlantılı olduğu üniversiteleri, programın koşullarını, eğitimini, hangi bölümlerde bu programın olduğunu, ücreti ve barınma koşullarını öğrendiler.

17 Şubat Salı günü ise ekonomi okumak isteyen 12. sınıf öğrencilerimiz, Ekonomist Burak Ünaldı ile bir araya geldi. Öğrencilerimizin üniversite seçiminde dikkat etmesi gereken konulara değinen Ünaldı, meslekte başarılı olmak için istikrar, yoğun çalışma temposunu bilme ve istemenin önemini vurguladı.

27 Şubat Cuma günü  9. ve 12. sınıf öğrencilerimiz, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Sedat Örsel ile “Başarı Öyküsü” konferansında buluştu. Örsel; kariyer, iş, eş seçiminin önemi üzerinde durarak kendi kişisel hikayesini anlattı.

19. Kariyer Günü etkinliklerimiz 11 Haziran’a kadar sürecek.