Terakkililer TEDxYouth Konferansında Domino Etkisi Üzerine Konuştu

3865

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz Selin Sönmez (10J) ve Kayra Coşkun (F10) 5 Mayıs Cumartesi günü düzenlenen “Domino Effect” temalı TEDxYouth*@BursaKoleji konferansında konuşma yaptı. Bursa TED Koleji’nde gerçekleşen bu konferansta öğrencilerimiz, domino etkisi konusunu “eşitlik” ve “bireylerin toplumsal yaşamda etkileri” açısından değerlendirdiler.

Öğrencimiz Selin Sönmez, “Okulumuzda bizlere ‘Domino Effect’ temalı bir TEDxYouth konferansı olacağı haber verildiğinde, domino etkisinin toplumsal yaşamda bireylerin başlattığı hareketlerin etkisiyle benzerlik içinde olduğunu düşündüm. Tek bir dominoyu iten küçük bir gücün yüzlerce, hatta binlerce dominoyu düşürebilmesinin, toplumun tek bir bireyinin başlatacağı bir hareketin tüm toplumu etkileyip değiştirebilme gücüne sahip olması ile büyük bir benzerlik taşıdığını fark ettim ve konuşmamı bu benzerlik üzerine kurmaya karar verdim. Konuşmamda sadece olumsuz değil olumlu davranışlarda bulunan bireylerin de toplumu eşit derecede etkileme gücüne sahip olduğunu vurgulayıp bu yönde bir mesaj vererek konuşmamı sonlandırdım. Konuşmamı hazırlarken yaptığım araştırmalar ve konferansta izlediğim müzik, nöroloji, spor gibi farklı alanlardaki konuşmalar sayesinde bilgi birikimimi artırdım. Sadece konferans değil, öncesi ve sonrasında yaptığımız yolculuk ve yeni bir şehri tanıma deneyimi de oldukça eğlenceli ve öğretici bir süreç oldu benim için.” diyerek tecrübesini paylaştı.

Öğrencimiz Kayra Coşkun ise düşüncelerini “Bu senenin belirlenen konusu Domino Effect’ti. Ben de bu konu üzerine eşitsizlikle ilgili bir konuşma yaptım. Bizler birbirimizi ezen dominolarız aslında. Bazılarımızın boyutları daha büyük, bazılarımızınki daha küçük. Boyutlarımızdaki bu eşitsizlik nedeniyle küçük domino taşları sadece düşmüyorlar, aynı zamanda eziliyorlar. Bunu engellemek adına eşitsizlikleri gidermenin öneminden bahsederken Mustafa Kemal Atatürk’ün kadın-erkek eşitliği konusunda ve Martin Luther king Jr.’ın siyah ve beyaz ırkların eşitliği konusunda yaptıkları önemli toplumsal katkılardan bahsettim. Domino Etkisi ile ilgili farklı yönlerden ele alınmış konuşmalar dinledik, dans ettik, şarkı söyledik, yeni arkadaşlar edindik. Bir konuyu 10 farklı bakış açısından görmek çok ilginçti.” sözleriyle ifade etti.

Konferansta ayrıca Bursa TED Koleji öğrencileri, Prof. Dr. Özhan Eyigör, Türkiye’nin Görme Engelli İlk Dağcısı ve Milli Atleti Necdet Turhan ve Caz müzik gitaristi, besteci ve öğretmeni Onur Ataman da konferans teması ile ilgili deneyimlerini aktardılar.

*TEDxYouth, TED’in 18 yaş altı öğrenciler için önerdiği lisans türüdür. Bu lisans, diğer lisans türlerine göre daha fazla yaratıcılık içerir. Bir TEDxYouth etkinliği, diğer TED etkinlikleriyle aynı formattadır ve aynı kurallara uymakla yükümlüdür. Tek farkı, organizasyonda görev alan herkesin öğrenci olmasıdır.