Yurtdışı Üniversitelerde Öğrenim Gören Mezunlarımız Öğrencilerimizle Buluşuyor

2552

Yurt dışında yüksek eğitim yolculuğuna devam eden Terakkili mezunlar, lise öğrencilerimizle buluşarak, onların motivasyonunu artırmak ve lise eğitim sürecini daha iyi yönetebilmelerini sağlamak için Terakki’de ve üniversite hayatlarında edindikleri tecrübeleri paylaşıyor. Öğrencilerimizin hedefledikleri üniversiteye yerleşmelerine katkı sağlayacak görüş ve önerilerini dile getiriyorlar.

29 Aralık Salı günü mezunlarımızdan Alp Albay (Johns Hopkins University), Ayşe Elif Kaya (The Hague University of Applied Sciences), Berkehan Yanılmaz (McGill University), Defne Cezayirli (Northwestern University), Dilara Küçük (Case Western Reserve University), Ece Onay (Georgia Institute of Technology), Ozan Cem Öztürk (Royal Holloway, University of London), Sergio Mordo (University of Ontario Institute of Technology) ve Sinan Keyder (University of Toronto) Levent Yerleşkemizde konuğumuz oldu.

Terakkili mezunlar, başvuru sürecinde yaptıkları hazırlıkları ve gittikleri üniversitelerdeki akademik ve sosyal hayatı 10, 11 ve 12. sınıf seviyesinden arkadaşlarına anlattı.

Öncelikle, girmeleri gereken IELTS, SAT/ACT ve SAT Subject gibi testler için gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahseden mezunlarımız, lisedeki akademik performansın önemi üzerinde durdu.

Ayrıca, Terakki’deki sosyal etkinlik, kulüp çalışmalarına katılmanın ve sosyal sorumluluk projelerinde mutlaka aktif rol almalarının gerektiğini vurguladılar. Öğretmenler ve okul danışmanıyla düzenli iletişimin faydalarına da değinen mezunlarımız, öğrencilerimize tavsiyelerde bulundu.

Mezunlarımızın çoğu üniversiteye ilk gittiklerinde zorlandıklarını, ancak bu kısa sürede hızlı bir şekilde olgunlaştıklarını ve yeni hayatlarına alıştıklarını belirttiler. Terakki’de edindikleri yabancı dil becerilerinin ve akademik alt yapının gittikleri yerde kendilerini büyük ölçüde desteklediğini ifade eden mezunlarımız, arkadaşlarına yurtdışı üniversite kararında geç kalmamaları ve hazırlıklarını sistematik bir şekilde tamamlamalarını önerdi.

13 Ocak Çarşamba günü ise University of California Berkeley’de Bilgisayar Bilimi (Computer Science) okuyan 2013 Fen Lisesi mezunlarımız Can Koç ve Cem Koç, 9. sınıf öğrencilerimizle bir araya geldi.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında anılan, Bilgisayar Bilimi alanında Amerika’nın en iyi 3 üniversitesinden biri olan Berkeley’e girebilmek için yoğun hazırlık döneminden geçen öğrencilerimiz, bu zorlu süreci ve bu süreçten başarıyla çıkabilmek için yapılması gerekenleri arkadaşlarıyla paylaştı.

Fen Lisemizi birincilikle bitiren Can ve Cem Koç, TOEFL ve SAT için sistematik bir şekilde çalıştıklarını, okulda Türkçe işledikleri Matematik ve Fen derslerini her akşam eve gidip İngilizce kaynaklardan tekrar ettiklerini ve bu kadar yoğun bir çalışma gerektirdiği için hazırlıklara 9. sınıftan başlanması gerektiğini belirttiler.

Akademik başarının yanı sıra okul dışı faaliyetlerin ve bunların sürekliliğinin önemini vurguladılar. Bu süreçte okul danışmanıyla düzenli olarak görüşmenin, alınan test sonuçlarının paylaşılmasının onların doğru yönlendirilmesinde ve referans mektuplarının niteliğinde çok önemli olacağını ifade ettiler.