Yazar ve Akademisyen Murat Gülsoy Konuğumuz Oldu

2156

Levent Yerleşkemizden 11. sınıf öğrencilerimiz, 29 Şubat Pazartesi günü yazar ve akademisyen Murat Gülsoy’la buluştu. Yaratıcı okuma çalışmaları kapsamında okudukları “İstanbul’da Bir Merhamet Haftası” kitabının yazılma sürecini Gülsoy’dan dinlediler. Kendi yorumlarını da yazarla paylaştılar.

Yaratıcı yazma, yazarlık serüveni ve yazma alışkanlıklarının irdelendiği söyleşide Gülsoy, bir karakteri yaratım sürecinin bazen uzun yıllar alabileceğini, “Gölgeler ve Hayaller Şehrinde” romanında “Beşir Fuat” karakterinin tarihi kişilik olması yanında onu ortaokul yıllarında bir ansiklopedi maddesinde “ilk Türk materyalisti” olarak okuyup ilgi duymaya başladığını belirtti.

“Aklımda bir tarihi roman yazmak yoktu” diyerek konuşmasına devam eden Gülsoy, eserlerinde kendi deneyimlerinin ve farkındalıklarının rol oynadığını vurguladı.

Öğrencilerimiz, Gülsoy için kaleme aldıkları ve bir kitapçık haline getirdikleri mektuplarla hazırladıkları posteri Gülsoy’a hediye etti. Söyleşi sonunda ise Murat Gülsoy’a kitaplarını imzalattılar.