“Yapay Zeka” Panelimiz Gerçekleşti

2216

Levent Yerleşkemizde fen lisesi ve lise IB öğrencilerimiz, “Bilişim ve İnternet Haftası” etkinlikleri kapsamında 5 Nisan Cuma günü Bilişim Teknolojileri Bölümümüzün düzenlediği “Yapay Zeka” konulu panelimize katıldı. Tepeören Yerleşkemizden öğrencilerimiz ise bağlanarak yayını canlı olarak izledi.

Bilişim Teknolojileri Bölüm Başkanımız Murat Özkan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde konuklarımız; Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Bilişsel Bilim Lisansüstü Programı’nın kurucularından Prof. Dr. Cem Say, GelecekHane’nin kurucusu ve CEO’su Halil Aksu, Eğitim Teknoloğumuz olan Blog ve Bilim Kurgu Yazarı Süleyman Sönmez oldu.

Panelistlerimiz öncelikle yapay zekânın tanımını ve uygulama alanlarını öğrencilerimizle paylaştılar.  Öğrencilerimize şimdiden yenilikleri takip etmeye başlamaları gerektiğini ve her zaman değişime açık olmalarını tavsiye ettiler. Yapay zekânın, onları bekleyen gelecekte nerede konumlandırılacağını, nelere dikkat etmeleri gerektiğini ve bu teknolojinin en doğru şekilde insanlığın yararına nasıl adapte edilebileceğini, yaşadıkları deneyimler ile anlattılar.

Say, yapay zekâ denilince ne anlamamız gerektiğini ve tarihçesi hakkında detaylı bir bilgi verdi. Gelecekte yapay zekâ ve insan ilişkisinin nasıl olabileceği hakkında örnekler verdi. İnsan beyni ile yapay zekânın çalışma mantığını karşılaştırdı.

Aynı zamanda bir fütürist olan Aksu, Türkiye’deki yapay zeka çalışmalarının durumu, firmaların bu konudaki geniş görüşlülük çalışmalarını ve mesleklerin gelecekte nasıl değişebileceği hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Sönmez film, dizi ve öykülerde yapay zekânın nasıl işlendiği, insanların gelecekte yapay zekâyı nasıl kurguladıklarından bahsetti. Yapay zekâyı doğru kullanarak ne gibi fırsatların elde edilebileceği ve yine mesleklerdeki olası değişimlerden söz etti.

Panelin sonunda konuklarımız öğrencilerimizin sorularını yanıtladı. Yapay zekâ tartışmalarının sonuçlarını merak eden öğrencilerimize konuklarımız, “Hazır olun ve değişimden korkmayın.” mesajını verdi.

Panelin afişini Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencimiz Rabia Baş (10IB D) tasarladı. Panelin sunumunu ise Levent Yerleşkemizden lise 10IB F sınıfı öğrencilerimiz Sanem Şıklar ve Tarkan Özşen üstlendi.