Üniversite Yolunda İlk Adım

2207

Levent Yerleşkemizden lise 9. sınıf öğrenci ve velilerimiz, 1 Mart Perşembe günü “Üniversite Yolunda İlk Adım” konulu konferansımıza katıldı. Yurtiçi Üniversite Danışmanımız Oktay Aydın, Yurtdışı Danışmanımız Suzan Karaman ve Psikolojik Danışmanımız Asude Işık Tunca’nın gerçekleştirdiği konferansın ilk bölümünde değişen sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hakkında bilgi verdiler.

Aydın, Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile ilgili sayısal verilerden, testlerin puan türlerine katkılarından ve diploma puanının öneminden bahsetti. Akademik ortalamalarını yüksek tutmanın getirilerine de vurgu yaptığı konuşmasını zaman yönetimini önemsemelerini hatırlatarak tamamladı.

Karaman, yurtdışı üniversitelerine geçiş için girilmesi gereken sınavlar ve sınav yapılarının püf noktalarını aktardı. Amerika, Kanada ve Avrupa’daki üniversitelere girme koşullarını, not ortalamalarının önemini, her ülkenin üniversite giriş koşullarındaki hassasiyetlerden söz etti. Özellikle burslu okuyabilme koşullarının kabullerde çok zor olduğunu vurguladığı konuşmasında okul ortalamasının önemli olduğunu da dile getirdi.

Konferansın ikinci bölümünde Tunca, PreIB öğrencilerimiz ve velilerimize ailenin akademik süreçlere verebilecekleri destekler ve ders seçim süreçleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. IB’ye devam edecek öğrencilerle yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Öğrencilerimizin üniversite öğrenimleri ile ilgili koymuş oldukları hedeflere ulaşabilmeleri için lise hayatı boyunca atılması gereken adımların konuşulduğu ve tüm lise yaşantısının üniversiteye etkilerinin vurgulandığı bu konferansta; öğrencilerimiz ve velilerimiz onlar için soru işareti yaratan konuları paylaşarak konunun uzmanlarından doğru cevapları duyma fırsatını da yakaladılar.

Sunuma buradan ulaşabilirsiniz.