Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü’nde Terakkililer

1087

Tepeören Yerleşkemizden lise 10 IB sınıfı kız öğrencilerimiz, 11 Şubat Cuma günü “Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü” kapsamında farkındalık oluşturmak üzere çeşitli aktiviteler planlayıp gerçekleştirdiler.

Gün boyunca beyaz önlüklerle gezen öğrencilerimiz ilk olarak, hazırladıkları bilim kadınlarının posterlerini arkadaşlarına tanıtarak etkinliklerine başladı. Bugün için tasarladıkları logodan oluşan yaka kartlarını dağıttılar, yine aynı logodan yapılmış kurabiyelerini kurdukları fen temalı masada sundular. Öğle tatiline çıkış zili olarak “Periodic Table” şarkısıyla başlanan okulumuzda öğrencilerimiz, ara boyunca arkadaşlarının seçtiği fen temalı şarkıları dinlediler ve öğle yemeği sonrasında öğrencilerimiz, arkadaşlarına fizik ve kimya gösteri deneyleri yaptılar. Bilgi paylaşımında bulundular. Hazırlık ve 9. sınıf öğrencilerimiz, deneylere ilgiyle katılım sağlarken, 12. sınıf öğrencilerimiz de deneyler esnasında arkadaşlarının sordukları soruları cevaplayarak, etkinliği yürüten arkadaşlarına yardımcı oldular.

Öğrencilerimiz Fizik deneylerinde; açık hava basıncının etkisi, yüzey gerilimi, manyetik alan, ses dalgalarının rezonansı, açısal momentum korunumu, açısal momentum-tork ilişkisini gösterdiler ve makey-makey uygulamaları yaptılar. Kimya’da ise volkan deneyi, filin diş macunu ve jelibonun dansı deneylerini yaparak arkadaşlarının fen alanındaki deneylerle eğlenceli zaman geçirmelerini sağladılar.

Ayrıca öğrencilerimiz, hazırladıkları fotoğraf çerçevesiyle tüm Terakkililerin fotoğraf çekimlerini yaptılar. Bunun yanında herkesin bu anlamlı günle ilgili duygu ve düşüncelerini yazabileceği bir padlet sayfası da oluşturdular.