Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretmenlerimiz “Mitolojinin Günlük Hayatımızdaki Yeri” Söyleşisine Katıldı

279

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretmenlerimiz 7 Eylül Perşembe günü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muharrem Kaya’yla, Levent Yerleşkemizde düzenlenen söyleşide bir araya geldi. Muharrem Kaya, öğretmenlerimizle “Mitolojinin Günlük Hayatımızdaki Yeri” üzerine konuştu.

Prof. Dr. Muharrem Kaya mitolojinin içeriğinden bahsederek mitolojiyi insanlığın oluşturduğu ilk düşünce, inanç, zihinsel kod olarak tanımladı. Dünya milletlerinin edebiyatlarına, sanatlarına ilham kaynağı olan mitlerin günlük hayat içerisinde birçok alanda ne şekilde karşımıza çıktıklarına ilişkin aktarımlarda bulunan Kaya, söyleşide çağdaş dünyada gerçekleştirilen birçok halk inanışının mitolojiyle bağını ve günlük hayata yansımalarını örneklerle gösterdi.

Öğretmenlerimiz ve Prof. Dr. Muharrem Kaya, Türk Dili ve Edebiyatı dersi içeriği kapsamında metin incelemelerinde ve karşılaştırmalı analizlerde mitolojiden nasıl faydalanılacağı üzerine düşüncelerini paylaştı ve birlikte değerlendirmelerde bulundular.