Türk Dil Bayramı’nda Yazar Aslı Der’le Söyleşi

3279

Ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz, Türkçe Bölümümüzün düzenlediği Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında “Büyük Tuzak” kitabını ilgiyle okudukları Yazar Aslı Der’le söyleşti. Bu söyleşi, 25 Eylül Salı günü Tepeören Yerleşkemizde, 26 Eylül Çarşamba günü ise Levent Yerleşkemizde gerçekleşti.

Der söyleşide; bir dilin varlığının önemi, Türkçemizi korumanın gerekliliği üzerine bilgi ve tecrübelerini öğrencilerimizle paylaştı ve öğrencilerimizin sorularını yanıtladı.

Böylelikle yazarın genel olarak dile, Türkçeye, okumaya ve yazmaya bakışını öğrenme fırsatı yakalayan öğrencilerimiz, bu sohbet eşliğinde pek çok bilgi edindi. Ardından öğrencilerimizin kitaplarını imzaladıktan sonra söyleşi sona erdi.

Söyleşinin yanı sıra öğrencilerimiz; bu günün anlamına dair sloganlar buldular. Yazdıkları bu sloganlarla her öğrenci kendi tişörtünü tasarladı ve pankartlar oluşturdu. Öğrencilerimiz pankartlarıyla ve tasarladıkları tişörtlerle öğle arasında okulun bahçesinde ve ilkokul binasında “Bugün ‘Türk Dil Bayramı’! Dilimizi koruyalım!” sloganlarıyla dolaşarak “Türk Dil Bayramı”na dikkat çektiler.

Öğrencilerimiz son olarak, Türkçe zümresinin hazırladığı videoyu izledi. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin yer aldığı bu videoda, Türk Dil Bayramı’nın ne zaman kutlanmaya başladığı, Atatürk’ün dile verdiği önem ve bu amaçla yapılan çalışmalar paylaşıldı. Türkçenin bozulmasına sebep olan yanlış kullanımlara da vurgu yapılan bu video ile öğrencilerimizin dille ilgili bir farkındalıkları artmış oldu.