Terakkililerden Hayvanları Koruma Haftası

2992

Anaokulu çocuklarımız ve ilkokul öğrencilerimiz, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nü bu sene de 05 – 16 Ekim tarihleri arasında “Dostlarımız” projesi kapsamında çeşitli sanatsal ve sosyal etkinliklerle kutladı.

Yaratıcı drama öğretmenlerimizin rehberliğinde farklı sanat disiplinleriyle buluşan Terakkililer; hayvan sevgisi, hayvanları koruma, hayvan haklarına saygı duyma ve sosyal sorumluluk bilinci konusunda farkındalık kazandılar.

Köpek Maması Kampanyamız

1 – 4. sınıf öğrencilerimiz ve anaokulu çocuklarımızın getirdiği yaklaşık 40 büyük karton kolide toplanan köpek mamalarını, Beylikdüzü Belediyesi Hayvan Barınağı’na teslim etti. Kampanyaya katılan öğrencilerimize barınaktaki köpekler adına teşekkür kartı verildi.

Yaratıcı Drama Oyunlarımız “Hayvanlar Yarışıyor!” ve “Düş Hayvanım”

1. sınıf öğrencilerimiz ve 6 yaş grubu çocuklarımız, tüm hayvanların farklı özelikleri ile doğaya renk kattıklarını ve doğanın bir parçası olduklarını ifade etmek için belirlenen bir günde hayvan kostümü giyerek okula geldiler. Hayali bir hayvan tasarlayıp resmini çizdiler.

Ayşe Doğancı ve Köpeği Güllü ile Söyleşi

2. sınıf öğrencilerimiz, hayvan dostu Ayşe Doğancı ve köpeği Güllü ile Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de söyleşti. Öğrencilerimiz bu söyleşide sokak köpekleriyle yaşamak, hayvan barınakları, kısırlaştırma, kuduz gibi konularda bilgi sahibi oldu.

Fotoğraf Yarışmamız ve Sergimiz “Sokaktaki Dostlarım”

3 ve 4. sınıflarımızdan 65 öğrencimizin 176 fotoğrafla katıldığı “Sokaktaki Dostlarımız” adlı bir fotoğraf yarışması düzenlendi. Jüri üyelerimiz; Terakki Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bora Gönenç, belgesel yönetmeni ve haber muhabiri Savaş Karakaş, fotoğrafçı ve haber muhabiri Wilco van Herpen, vahşi doğa fotoğrafçısı Ümit Malkoçoğlu ve Yedikule Hayvan Barınağı Müdürü Meral Olcay’dı. Yarışmayı ilkokul öğrencilerimizden Selim Caferzade (3F) birincilik, Sude Lal Mertcan (3D) ikincilik, Mete Özder (3G) ve Gülce Gül (4G) üçüncülükle bitirdi. Jüri ödülü Eylül Önal’ın (4B), mansiyon ödülleri ise Zeynep Duru Aydın (3C), Can Derin Solgar (3A) ve Selim Caferzade’nin (3F) oldu.

Yarışmadaki tüm fotoğraflar, Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2 Fuaye’de sergilenerek Yedikule Hayvan Barınağı yararına 2 ve 3. sınıf öğrencilerimize satışa sunuldu. Elde edilen gelir, yaşlı ve hasta hayvanların tedavileri için bağışlanacak.

Belgesel Filmleri “Sıradan Bir Gün” ve “Flipper’ı Kurtarmak”

3. sınıf öğrencilerimiz; radyo programcısı, kısa film yönetmeni, hayvan hakları aktivisti ve köşe yazarı Tolga Öztorun’un çektiği Yedikule Hayvan Barınağı’nın bir gününü anlattığı “Sıradan Bir Gün” adlı belgesel filmi Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de izledi.

 4. sınıf öğrencilerimiz; belgesel yönetmeni ve haber muhabiri Savaş Karakaş’ın “Flipper’ı Kurtarmak” adlı son belgeselini Terakki Vakfı Kültür Merkezi 2’de izleyip Karakaş ile söyleşi gerçekleştirdi.

Müzikal Çizgi Filmimiz “Tarçın”

Ayrıca Levent Yerleşkemizden 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerimiz, Yaratıcı Drama Öğretmenimiz Hafize Güner’in yazdığı ve 2008 – 2012 yılları arasında da ilkokul öğrencilerimizin sergilediği “Tarçın” adlı drama oyununu Çizgi Film Kulübü Öğretmenimiz Işıl Mısırlıoğlu rehberliğinde müzikal çizgi filme uyarladı.

Öğrencilerimiz, “Hayvan Edinme Sorumluluğu” konulu “Tarçın”ın karakter tasarımları, boyama ve animasyon çalışmalarını gerçekleştirdi. Karakterleri seslendirip şarkıları söyledi. İngilizce Öğretmenimiz Şebnem Oral ise müziklerini yaptı.

Tarçın’ı izlemek için tıklayınız.