Terakkililerden Okumaya Teşvik Projesi

2169

Levent Yerleşkemizde Destination Imagination Kulübümüz, okumaya teşvik etmek amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz öncelikle Uskumru İlköğretim Okuluna ihtiyaçları doğrultusunda kitaplık ve kitap bağışı yapmayı planladı. Bu bağışı ise çeşitli kermesler düzenleyerek sağladılar. Öğrencilerimiz topladıkları bağışlarla kitap ve kitaplık bağışlarını tamamladılar.

Öğrencilerimiz, 13 Şubat Çarşamba günü kütüphane ve kitaplık bağışı yaptıkları Uskumru İlköğretim Okulunda okuma etkinliği de düzenlediler. Öğrencilerimiz Duru Taşdemir (6I), Nur Ece Özvardarlı (7D), Ekin Taşer (7D), Azra Şerifler (7G), Nil Koza Akarca (7K), Lara Ovalı (7K) ve Zeynep Uluğ (7K) karakter eğitimini desteklemeye yönelik hazırladıkları hikayeleri okudular. Okuma sonrasında da gerçekleştirdikleri aktivitelerle öğrencilerin hayal güçlerini kullanarak farklı dünyalara ve serüvenlere yolculuk etmesine katkıda bulundular.

Öğrencilerimiz bu projeyle 21 – 24 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek Destination Imagination Türkiye Finalleri’nde Service Learning kategorisinde yarışacak.

Öğrencimiz Zeynep Uluğ (7K) projeye dair görüşlerini şu sözlerle paylaştı:

“Bizim hikayemiz “Destination Imagination Kulübü”nde başladı. Gerçekleştirmeye çalıştığımız projede Türkiye’deki kitap okuma oranlarını yükseltmeyi hedefledik. Bu yüzden de aklımıza ilk gelen şey ilkokul öğrencileriyle çalışmaktı. Bizim ilkokul öğrencileriyle çalışmamızın amacı, ilkokuldan başlayarak bireylere kitap okuma alışkanlığını kazandırırsak hayatları boyunca bu alışkanlığı korurlar düşüncesiydi. Ayrıca çocukların en kolay alışkanlık edindiği yaşın 3-10 yaş yani anaokulu-ilkokul dönemi olduğunu da önemsedik. Bu projeyi yapmak için ekim, kasım, aralık ve ocak aylarında dört kermes düzenledik ve bu kermeslerin temasını sırasıyla “Cadılar Bayramı, Sonbahar, Yılbaşı ve Kış” yaptık. Bu kermeslerin sonunda topladığımız parayla kitaplık ve kitaplar satın aldık. Geçtiğimiz haftalarda önce bir hafta sonu gidip kitaplıkları monte ettik ve kitaplarla doldurduk. Daha sonra ise hafta içi bir gün gidip öğrencilere seçtiğimiz kitapları okuyup çalışmalar yaptırdık. Bu deneyimi yaşama şansı bana çok şey hissettirdi ve kattı. İlk olarak kendimi bir öğretmen gibi, yol gösteren biri gibi hissettim ve bu proje sayesinde insanlara yardım edebilme duygusunun ne kadar güzel bir his olduğunu deneyimledim. Ayrıca bu deneyim sonucunda hepimiz gelecek nesilleri kitap okumaya, iyi eğitim almaya doğru götürdüğümüzü hissettik ve bu çok gurur vericiydi.”