Terakkililer WAC Global Şampiyonası’nda Projeleriyle Birinci Oldu

260

Tepeören Yerleşkemizden World Affairs Challenge (WAC)* proje takımı öğrencilerimiz, 6 Nisan Cumartesi günü, çevrim içi olarak gerçekleştirilen “2024 World Affairs Challenge Global Championship” uluslararası proje yarışmasında ortaokullar kategorisinde birinci oldu.

Bu yıl teması “People (İnsan)” olan “2024 World Affairs Challenge” proje yarışmasına öğrencilerimiz yıl boyunca hazırlandı. Tepeören Yerleşkemizden ortaokul öğrencilerimiz Ömer Canlıdinç (7A), Arel Özaslan (7A), Deniz Çakıroğlu (7B), Begüm İnandıoğlu (7B), Enes Çetinkaya (7C), Kaan Tarakçı (7C) ve Ali Rüzgar Duru (7C) “Cinsiyet Rollerinin Reklamlarda Temsili” konulu projeleri ile yarışmada birincilik ödülünü almaya hak kazandı.

Takımımız ortaokullar kategorisinde aldıkları birincilikle, 2 Mayıs’ta gerçekleşecek WAC Winners Showcase’de sunum yapmaya hak kazandı. Ayrıca proje sunumları da ana etkinlikte tüm katılımcılar ile paylaşıldı ve World Affairs Challenge organizasyonunun resmi internet sitesinde yayınlanacağı açıklandı.

Öğrencilerimiz, bu proje kapsamında cinsiyet rollerinin temsili üzerine reklamlarda tespit ettikleri olumlu ya da olumsuz örneklere dair açık mektuplar yazıp, paylaşabilecekleri bir web sitesi oluşturarak kamuoyunun dikkatini reklamların toplumda cinsiyet rolleri üzerindeki etkisine çekmeyi hedefledi. Öğrencilerimiz, yarışma sonucunda aldıkları 500$ fon ile projelerini hayata geçirip fark yaratabilme imkânı bulacak.

İngilizce öğretmenimiz Aslı Ünlü danışmanlığında ekim ayı itibariyle her hafta toplanarak proje konusu belirleme, konu ile ilgili araştırma yapma, fark yaratacak bir uygulama fikri bulma ve hayata geçirme gibi adımları takip ederek projelerini hazırlayan öğrencilerimiz, süreçte takım olmak ve proje geliştirmek üzerine bilgi ve becerilerini geliştirdi.

Öğrencilerimiz, projenin eylem planına dair hazırladıkları video sunumunu yarışmanın birinci ve ikinci Soru & Cevap (Q&A) aşamalarında sunarak, jüri üyelerinin sorularını cevaplandırdı. Bilişim Teknolojileri öğretmenimiz Hakan Şahin projemize teknik destek sağladı.

 

*Amerika’nın Kolorado eyaletinin başkenti Denver merkezli World Affairs Challenge (WAC), Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda küresel sorunlara akılcı ve uygulanabilir çözümler bulmayı hedefleyen, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik hazırlanmış çevrim içi uluslararası bir program ve yarışmadır. Her yıl farklı bir tema hakkında 6-8 kişilik öğrenci grupları tema ile bağlantılı bir problem belirler, problem üzerine araştırma yaparlar, araştırmaları doğrultusunda ilgili probleme uygulanabilir bir çözüm ararlar ve çalışmalarını içeren bir sunum hazırlarlar. Bu yılın teması ise “People” (İnsan) idi.