Terakkililer Türkiye İnovasyon Haftası’nda Türk Shell Eco-marathon Takımlarını Temsil Etti

2362

Levent Yerleşkemizden Shell Eco-marathon takımımız Team TERAKKİ, Türkiye’nin inovasyon alanındaki en büyük etkinliği olan  Türkiye İnovasyon Haftası 2019’a 3 – 4 Mayıs tarihlerinde katıldı. Ayrıca, bu etkinlik çerçevesinde gerçekleşen “Teknoloji İle Kendin Yap Kültürü” panelinde Tasarımcı ve Medya Sanatçısı mezunumuz Ufuk Barış Mutlu, konuşmacıydı. Bir diğer mezunumuz, Mimar ve Maker Batuhan Esirger ise bu panelin moderatörlüğünü üstlendi.

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte alanında uzman dünyaca ünlü konuşmacıların da yer aldığı birçok konferans ve panel gerçekleşti. Türkiye’nin inovasyon alanında önde gelen kurum ve kuruluşları, üniversiteler, Ar-Ge ve Teknoloji Merkezleri inovatif projelerini sergilediler.

Türk takımlarının 2005 yılından beri katıldığı Shell Eco-marathon Europe yarışmasında lise takımı olmasına rağmen ön elemeleri geçip hiç ara vermeden 14 yıl katılmayı başarabilmiş tek takım olan Team TERAKKİ, yeni yarış arabasıyla takımları temsilen yer aldı.

İnovasyon etkinliğindeki Shell Eco-marathon standında Türk takımları arasındaki tek lise takımı Team TERAKKİ, ziyaretçilere yarışma, yarış aracı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Teknoloji ile Kendin Yap Kültürü

Mezunlarımızdan Tasarımcı ve Medya Sanatçısı Ufuk Barış Mutlu ve şu an Terakki’de kulüp öğretmenliği de yapan Mimar ve Maker Batuhan Esirger bu panelde, yaptıkları çalışmalardan bahsederken, “Kendin Yap (D.I.Y.) – Maker” kültürünü nasıl dâhil olduklarını anlattılar.

Sanat, yaratıcılık, tasarım ve üretim konusundaki yetenek ve becerilerini gelişmesinde Terakki’deki öğrenimleri boyunca yaptıkları Shell Eco-marathon, First Lego League gibi kulüp çalışmalarının katkısından; bu becerilerin üniversite ve iş hayatındaki olumlu yansımalarından bahsettiler. Sahip oldukları kazanımların günümüzün yenilikçi teknolojilerine de katkı sağladığını, kendi yetenekleri doğrultusunda ve seçtikleri alanlarda istedikleri çalışmaları gerçekleştirebilmelerine fırsat verdiklerini belirttiler.