Terakkililer Psikolog Nehir Merinoslu’yla Otizm Üzerine Söyleşti

2098

Tepeören Yerleşkemizde geçen sene Down Sendromlu bireylerle ilgili farkındalık çalışmaları yürüten lise 10. sınıflardan gönüllü öğrencilerimizin yer aldığı sosyal sorumluluk topluluğumuz Rengarenk, bu sene de otizme dikkat çekmek istedi. Bu doğrultuda Tohum Otizm Vakfında Sürekli Eğitim Koordinatörü olarak görev yapan Psikolog Nehir Merinoslu’yla 25 Mart Pazartesi günü Terakki’de söyleşi gerçekleştirdi.

Biyoloji Öğretmenimiz Elife Kose’nin rehberliği ve Tohum Otizm Vakfının desteğiyle gerçekleşen etkinlikte öğrencilerimiz, Konferans Salonumuzda Merinoslu’nun sunumunu izledi. Merinoslu sunumunda; otizmin nedenleri, hangi bireylerde daha sık görüldüğü, otistik bireylerin eğitimi, hayata bakışları ve bizim neler yapabileceğimiz konularında bilgilerini paylaştı. Otizmin bir hastalık değil bir farklılık olduğuna dikkat çeken Merinoslu, otistik bireylere anlayışla yaklaşılmasının önemini, soyut düşünme becerisi çok az olan bu bireylerle net ifadelerle konuşulması gerektiğini ve otistik bireylerin eğitimle topluma kazandırılabileceğini ifade etti.

Otistik bireyleri daha iyi anlayabilmek için film önerilerini verdikten sonra bu alanda gönüllü bireylere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Ardından, öğrencilerimizin sorularını yanıtladıktan sonra söyleşi sona erdi. Permakültür Kulübünden öğrencilerimiz de okulumuz adına Nehir Merinoslu’ya katılımı ve paylaştığı bilgilerden dolayı teşekkür ederek, kulüpte kendi hazırladıkları file çanta içinde, yine kulüpte öğrencilerimizin hazırladığı doğal ürünlerden (reçel, sirke ve turşu) oluşan bir hediye paketini sundu.