Terakkililer Kanada ve Amerika’da Dünya Vatandaşlığını Deneyimledi

2194

Her iki yerleşkemizden lise öğrencilerimiz ve Tepeören Yerleşkemizden ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz, haziran ve ağustos aylarında Kanada’da yaz okulu programındaydı. ILSC-Toronto adlı okulda İngilizce eğitimi alan öğrencilerimiz, yabancı dili yerinde konuşup Terakki’de öğrendiklerini uyguladılar. Ayrıca farklı ülkelerden öğrencilerle buluşarak, birbirlerinin kültürlerini tanıdılar.

Toronto’da aile yanında konaklayan öğrencilerimiz, seviye tespit sınavı sonuçlarına göre yerleştirildikleri sınıflarda her gün altı saat derse katıldı. Okul sonrası ve hafta sonlarında Toronto’nun tarihi ve doğal güzelliklerinin ön plana çıktığı yerleri ziyaret ederek şehri yakından tanıdılar.

Doğal tarih ve Dünya kültürüyle ilgili birçok sergilerin yer aldığı Royal Ontario Müzesi, Art Gallery of Ontario gibi müze ve sergilerin yer aldığı sanat galerilerini; Casa Loma gibi birçok tarihi ve güzel binaları gezdiler. 555 metre yüksekliğindeki CN Tower’dan Toronto’yu izlediler. Aquarium ve Hayvanat Bahçesi’ni dolaştıktan sonra bowling turnuvası ve sinema günü yaptılar. Toronto Üniversitesi ve George Brown Üniversitesi’ni okulun rehber öğretmenleri eşliğinde ziyaret ederek üniversitelerin programları hakkında detaylı bilgiye sahip oldular. Ayrıca; belirlenen hedefe (CN Tower binası) ulaşmak için yön bulma çalışması, takımlar halinde yer altı yürüme yollarını kullanarak (PATH) Union Station’a ulaşma yarışı, High Park’ta voleybol ve basketbol oynama gibi çeşitli aktiviteler yaptılar.

Bunların yanı sıra öğrencilerimiz, program kapsamında iki günlük Ottowa ve Montreal gezisine katıldı. Thousand Islands ve Niagara Şelalelerinde unutulmaz bot turları yaptılar. 330 hektara yayılmış bir alan üzerine kurulmuş olan Wonderland Eğlence Parkı’nda eğlendiler.

Öğrencilerimiz Toronto’daki eğitimlerini tamamladıktan sonra düzenlenen törenle diplomalarını aldılar.

Boston ve New York Gezisi

Gezimizin ikinci bölümünde öğrencilerimiz, Amerika’da Boston ve New York şehirlerine gitti. Boston’da MIT ve Harvard Üniversitelerini o okullarda okuyan rehber öğrenciler eşliğinde ziyaret ederek bilgi aldılar. Öğrencilerimiz New York’ta Central Park, Rockerfeller Center, 5th Avenue, Wall Street, Brooklyn Köprüsü gibi birçok yeri dolaştılar. Ayrıca bot gezisiyle öğrencilerimiz Özgürlük Anıtı’nı ve Ellis Adası’nı yakından görme şansı yakaladılar. New York’ta 11 Eylül saldırısında yıkılan kulelerin yerine inşa edilen binalara ve hayatlarını kaybeden insanların anısına yapılan anıtı ziyaret ettiler. Empire State Building’e çıkarak New York’u 380 metre yükseklikten 360 derece izlediler. Times Square’de ilginç sokak gösterilerini izlediler.

Amerika’daki son günümüzde öğrencilerimiz, Jersey Gardens Alışveriş Merkezi’nde alışveriş yaptılar. Alışveriş sonrasında aynı gün İstanbul’a döndüler.