Terakkililer İspanya'yı Gezdi

2985

Levent Yerleşkemizden ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz, 17 – 21 Mayıs tarihleri arasında İspanya’yı gezdi. Ortaokul Sosyal Bilimler Bölümümüzün organize ettiği bu gezide öğrencilerimiz; Barcelona, Girona, Figueras şehirlerini ve Andorra Prensliğini yakından tanıma fırsatı buldu.

Öğrencilerimiz gezinin ilk gününde; Akdeniz’in batı kıyısında yer alan, Romen, Arap ve Hristiyan kültürlerinin zengin bir karışımı olan liman şehri Barcelona’ya gittiler. Yapılan panoramik şehir turunda Sagra de Familia Kilisesi, Plaza de Catalunya, Plaza Espanya ve Antoni Gaudi Eserleri özel gezisi gerçekleştirildi. Gaudi eserlerden ilk olarak, 1984 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmış dalgalı duvarlarıyla ilginç mimari özelliği olan Casa Milà Barcelona veya La Pedrera olarak da bilinen apartmanı gördüler. Bir sonraki Gaudi eseri ise renkli cam parçaları ve seramiklerle bezenmiş dış cephesi, maske şeklindeki balkonları, Ejderha Şeklindeki Çatı ve ilginç Bacaları ile görülmeye değer Casa Batllo oldu.

Öğrencilerimiz yapılan panoramik şehir turunun ardından, Barcelona sokaklarını yürüyerek adım adım gezmeye başladı. Barcelona’ya gidince görülmesi gereken yerlerin başında bulunan La Sagrada Familia Kilisesi’ne vardılar. Kutsal aile anlamına gelen bu kilise 1882 yılında Antoni Gaudi tarafından yapılmaya başlanmış ancak 1926 yılında Gaudi’nin bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu, yarım kalmasından dolayı halk arasında ‘Bitmeyen Kilise’ olarak adlandırılmıştır. Kilisenin halen bitmemiş olması ziyaretçi akınına neden olmaktadır. Kilisenin incelenmesi ve çekilen fotoğrafların ardından Jardins del Mirador’a hareket ettiler. Bu tepede şehri bütün olarak görüp fotoğrafladılar. La Barceloneta’da yer alan Akdeniz kıyısındaki limanda yürüyüş yaptıktan sonra birinci gün tamamlandı.

İkinci günde öğrencilerimiz, Girona,  Figueres ve Dali Müzesi’ni gezdi. Orta Çağdan kalma tarihi Girona şehrinin, Katedrali, Yahudi Mahalleleri ve dar sokaklarında dolaşan öğrencilerimiz rehberin anlattığı ilginç ve heyecanlı hikayeleri dinledi. Girona şehrindeki turlarını tamamladıktan sonra ünlü Ressam Salvador Dali’nin yaşadığı Figueres şehrine ulaştılar. Kısa bir şehir turundan sonra Dünyaca ünlü Salvador Dali Müzesi’ne gittiler. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiş olan sanatçının en iyi bilinen Belleğin Azmi eserinin incelenmesi ile başlayan müze turunda, Dali’nin ressam kimliğinin yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilendiğini de öğrendiler.

Gezinin üçüncü gününde durakları Andorra Prensliği’ydi. Monserrat, Berga, Tunel del Cadi, Martinet, Seo de Urgel gibi merkezlerden geçerek Andorra Prensliği’ne vardılar. Öğrencilerimiz Fransa-İspanya sınırında konumlanmış olan bu küçük prenslikte hem Dünyanın en küçük ülkelerinden birini görebilme, doğal güzellikleri arasında yürüyebilme, Salvador Dali eserlerini şehrin her yerinde olduğunu fark edebilme ve Pirene Dağları eteklerinde dolaşabilme fırsatı yakaladı. Bir zamanlar dünyadan soyutlanmış olan bu ülkenin günümüzde bir turizm ve alışveriş cenneti olduğunu gördüler.

Dördüncü günde, İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan ve 99.300 seyirci kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük futbol stadyumu olan, Estadio Nou Camp’a doğru yola çıktılar. Camp Nou (Katalanca ‘yeni saha’), La Liga’nın en önemli takımlarından FC Barcelona, iç saha maçlarını bu stadyumda yapar. Tüm dünyada Camp Nou olarak anılan stadyumun resmi ismi Estadi del Futbol Club Barcelona’dır (FC Barcelona Stadyumu). Ayrıca Katalonya Millî Futbol Takımı’nın da sahasıdır. İlk olarak müzesini dolaşıp, toplantı salonunu ve soyunma odalarını gezdiler.

Ardından öğrencilerimiz, Guel Park’a doğru yola çıktılar. Parc Guell, Barselona’daki zengin işadamlarından oluşan bir grup insan için yapılmaya başlanan ve bahçeli evlerden oluşan bir Gaudi eseridir. Gaudi’nin hayat verdiği ve zengin iş adamları tarafından desteklenen bu sanat eserlerinin çoğu tamamlanamadan Gaudi hayata veda etmiştir. Gaudi eserlerini büyük bir ilgiyle inceleyen ve hikayelerini dinleyen öğrencilerimiz, eşsiz bir görsel şölen ve zeka ile karşılaştıklarını belirttiler.

Öğrencilerimiz Parc Guell’i gezdikten sonra, Barcelona’nın en otantik bölgelerinden biri olan Gotik Mahalleyi dolaştı. Roma duvarları, ortaçağ yapıları, romantik meydanları, Katedrali, kiliseleri, labirentli sokakları ile Gotik Mahalle’nin (Katalanca’da Barri Gotic veya İspanyolca’da; Barrio Gotico) Barselona tarihinin başladığı yer olduğunu öğrendiler.Gotik Mahalle turunun ardından Barselona’nın kalbi konumundaki La Rambla’ya giderek bu caddenin havasını soluma, kafelerinde keyfini çıkarma, ailelerine ve kendilerine küçük hediyeler alarak anılarını kalıcı hale getirdiler.

Günün finalini ise bir müzik ve dans gecesi yaşamak üzere Barselona’nın kuruluş noktalarından biri olan bir kale görünümündeki Poeblo Espanol içerisinde Flamenko Show izleyerek yaptılar.

Öğrencimiz Ada Lila Güven (6 J), bu gezinin ardından hissettiklerini “Farklı şehirleri ve kültürleri gözlemlemek heyecan verici bir deneyimdi.” sözleriyle ifade etti.