Terakkililer Hollandalı Öğrencileri Ağırladı

2343

Hollanda Öğrenci Değişim Programımızın ilk aşaması 11 – 17 Ocak tarihleri arasında Hollanda’nın Warnsveld kasabasında bulunan Isendoorn College’den 22 öğrenci ve 2 öğretmenin katılımıyla Tepeören Yerleşkemizde gerçekleşti.

Lise öğrencilerimizin kültürel gelişimlerine katkısı olan, ömür boyu dostluklar kurmalarına fırsat veren, farkındalıklarını artıran, dünya görüşlerini şekillendiren Öğrenci Değişim Programımızın bu yılınki teması “Gıda, Kültürel Mirasımız ve Sürdürülebilirlik” çerçevesinde misafirlerimiz bir hafta boyunca okul içinde ve dışında çeşitli aktivitelere katıldılar. Okulda yapılan aktivitelerde ders gözlemi yaparak eğitim sistemimiz hakkında bilgi edinme şansı bulan misafirlerimiz ayrıca birbirlerini daha yakından tanımalarına imkan sağlayan takım oyunlarına, yemek, sanat ve Türk dansları atölyesine katılma fırsatı buldular. Sanat öğretmenimiz John Dew’ın planlaması ile iki ülkenin motiflerini yansıtan seramik çalışması yapan öğrencilerimiz yemek atölyesinde ise kısır yaptılar.

Temanın açılış etkinliği olarak MUN Kulübü öğrencilerimiz Eren Kilerci (12A), Ergün Açıköz (12A), Argun Çiper (12A), Efe Tan (12B) ve Hazal Karaköçek (12C) konu ile ilgili ön bilgi verme amacıyla bir sunum yaptılar. Ardından öğrencilerimiz 3 gün boyunca ayrılmış oldukları gruplarda tema ile ilgili çalışmalar gerçekleştirdiler. Öğrencilerimiz programın Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan ikinci ayağına kadar okullarında tema ile ilgili eylem planlarını gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Okul dışında ise öğrenciler İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerinden Beylerbeyi Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı ve Kadıköy’ü gezdiler. Turistik geziler sırasında Tarih Kulübü öğrencilerimizden Azra Kertmen (9A) öğrencilerimize rehberlik etti.

9C sınıfından öğrencimiz Naz Kendir, programla ilgili görüşlerini, “Harika bir değişim programına dahil olduğumu düşünüyorum. Hollandalı öğrenciler ilk geldiklerinde hepimiz çok heyecanlıydık çünkü kültürümüz, insanlarımız, yemeklerimiz ile ilgili neler düşüneceklerini çok merak ediyorduk. Fakat her şeyin onlara çok ilginç geldiğini gördük ve arkadaşlarım da, ben de çok eğlenceli, dost canlısı arkadaşlar edindik. Gitmiş olduğumuz tarihi yerlerde ve okul etkinliklerinde bağlarımızın daha da güçlendiğini gördük. Aynı zamanda İngilizce iletişim kurmak zorunda kalmak İngilizcenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamamı sağladı. Bu programı herkese tavsiye ederim.” şeklinde ifade etti.

10B sınıfından öğrencimiz Can Atilla Alptekin de programla ilgili deneyimlerini şu sözlerle paylaştı: “Hollanda değişim programına bu yıl ikinci kez katılıyorum. Bu programın bence bizler için en büyük kazancı farklı bir ülkeden insanlar tanımak ve uzun süreli arkadaşlıklar kurmak. 2 yıldır çok güzel deneyimler edindim. Bir yabancıyı misafir etmek, onlarla kendi kültürümüzü paylaştığımız etkinliklere katılmak gerçekten harika bir deneyim. Bu program sırasında sürekli İngilizce konuştuğumuz için İngilizcemizi geliştirme fırsatımız da oluyor. Ayrıca programa katılan diğer Terakki öğrencileriyle de yakınlaşma fırsatı buldum. Bu programın genel anlamda çok faydalı olduğunu düşünüyorum.”