Terakkili Öğretmenler 10. Uluslararası Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Kongresi’ne Davet Edildi

2079

Levent Yerleşkemizden Beden Eğitimi ve Spor öğretmenlerimiz Serkan Toprakkazan ve Osman Atılan “Juggling Eğitimi” ve “Beyine Enerji Veren Hareketler” adlı sunumlarıyla, Antalya’da 31 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek 10. Uluslararası Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Kongresi’ne davet edildiler.

Öğretmenlerimiz, Nisan’ın ilk haftası Türkiye Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneği’nin Yeşilyurt Açı Koleji’nde düzenlediği, Türkiye’den 18 sunumun yer aldığı 1. Beden Eğitimi ve Spor Derslerinde İyi Örnekler Çalıştayı’na “Juggling Eğitimi” ve “Beyine Enerji Veren Hareketler” sunumlarıyla katıldı ve değerlendirme sonucunda ilk 3’e giren sunum arasından seçilerek kongreye katılma hakkı kazandılar.

Sunumlar; katılımcılarda yarattığı ilgi, uygulanabilirlik, kullanılan materyallere ulaşılabilirlik ve hitap ettiği yaş gruplarına uygunluk açısından değerlendirildi.

1.Beden Eğitimi ve Spor Derslerinde İyi Örnekler  Çalıştayı’nda Toprakkazan Juggling  Eğitimi” sunumunda, juggling eğitiminde farklı alıştırma örnekleriyle beynin her iki lobunun aynı anda çalışmasının, öğrenmeyi kolaylaştırdığını vurguladı. Bu doğrultuda beynin her iki lobunu çalıştıran, çeşitli açılardan ve tekniklerle tek topu atma tutma, iki topu atma tutma, üç topu aynı anda atıp tutma gibi egzersizlere yer verdi.

Atılan ise “Beyine Enerji Veren Hareketler” sunumunda bilimsel olarak kanıtlanan, öğrenme olgusunu etkileyen en önemli değişkenlerden birisinin hareket etmek olduğunu; hareketle ilgili (motor etkinlikler) komutların, insan beyninin ilk gelişen bölümlerinden birisi olan cerebellum (beyincik) adlı kısımdan verildiği ve kontrol edildiğini anlattı. Daha fazla kan, daha fazla oksijen anlamına geldiği için egzersiz yapan bir kişinin beyin hücrelerinin daha iyi beslendiğini ve bilişsel alanlarına da etki ettiğini anlatan çeşitli workshop ve uygulama örnekleri paylaştı. Ters kol ters bacakla hareketler yapma, bir el ile kare çizerken diğer eli aşağı yukarı kaldırıp indirme gibi beyinin farklı loblarını aynı anda çalıştıran çeşitli hareketleri sundu.