Lise Öğrencilerimiz Batı Anadolu Gezisindeydi

1854

Tepeören Yerleşkemizden lise 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz, 3 – 5 Mayıs tarihleri arasında Sosyal Bilimler ve Felsefe Bölümümüzün düzenlediği “Batı Anadolu” gezisine katıldılar. Bu gezide farklı disiplinlere (Tarih, Coğrafya ve Felsefe) ait etkinlikleri arazi ortamında, akran çalışması ve değerlendirme metoduyla gerçekleştirme fırsatını buldular.

Bu gezide öğrencilerimiz ilk olarak Şirince Köyü’nü ziyaret etti. Burada bölgeye ait endemik bitkileri tanıma ve kataloglama çalışmalarını gerçekleştirdiler. Şirince gezisinin ardından, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi’ni gezerek, Antik Yunan, Helenistik ve Roma Dönemine ait kalıntıları yerinde incelediler. Selçuk Arkeoloji Müzesi’nde ise antik şehirlerden çıkartılan eserleri inceleme ve bu eserler ile ilgili etkinlikleri yapma şansını elde ettiler.

Gezinin ikinci gününde öğrencilerimiz, öncelikle Prienne Antik Kenti ve Didim Apollon Tapınağı’nı gezerek, farklı disiplinlere ait kazanımları pekiştirdiler. Ardından, Ege Bölgesi’nin doğal oluşumlu en büyük gölü olan Bafa Gölü gezilerek gölün oluşumu, endemik özellikleri ve ekonomik faaliyetlerini incelediler. Daha sonra, Doğanbey Köyü’nü gezerek doğal çevrenin yapılaşma ve yapı malzemeleri üstündeki değişimini fotoğrafladılar. Gezinin son günün de ise Bergama Antik Kenti ve dönemin şifa merkezi Asklepion gezileri gerçekleşti.

Yapılan tüm etkinliklerde akran eğitimi metodu uygulandı ve etkinlikler öğrencilerimiz tarafından raporlandırıldı.