Terakkili Öğrencilerle “Dostlarımız” Projesinin 13.sü Gerçekleşti

1815

Bu yıl on üçüncüsü gerçekleştirilen “Dostlarımız” projesi, bu sene de 30 Eylül – 07 Ekim tarihleri arasında yaratıcı drama öğretmenlerimizin rehberliğinde her iki yerleşkemizde gerçekleşti. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle yapılan bu projede anaokulu ve ilkokul öğrencilerimiz, pek çok farklı etkinlikle hayvan sevgisi, hayvanları koruma, hayvan haklarına saygı duyma ve sosyal sorumluluk bilinci konusunda farkındalık kazandılar.

Anaokulu 6 yaş çocuklarımız, onlar için belirlenmiş günde bir hayvan kostümü giyerek okulumuza geldiler. “Tüm hayvanların farklı özelikleriyle doğaya renk kattıkları ve doğanın bir parçası oldukları” ana fikrini yaratıcı drama derslerinde masal, oyun ve dansla eğlenerek işlediler.

İlkokul 1. sınıf öğrencilerimiz, Çizgi Film Kulübümüzün yaptığı, “Dostlarımız” projesinde de daha önce tiyatro olarak yer alan “Tarçın” adlı çift dilli ve müzikal çizgi filmimizi yaratıcı drama derslerinde izlediler.

İlkokul 3. sınıf öğrencilerimiz, Tolga Öztorun’un çektiği, Yedikule Hayvan Barınağı’nın bir gününü anlatan  “Sıradan Bir Gün” adlı belgesel filmi yaratıcı drama derslerinde izlediler.

Levent Yerleşkemizden velimiz olan hayvan hakları avukatı Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, ilkokul 2 ve 3. sınıf öğrencilerimizle 4 Ekim Cuma günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de buluştu. Öğrencilerimize hayvanların ihtiyaçları, hayvanlarla iletişim, hayvan hakları konusunda bilgi verdi. Tepeören Yerleşkemizde ise aynı tarihte HAD (Hayvanlara Adalet Derneği) çalışanları avukat ve sosyologlar, dernek çalışmalarını anlattı ve hayvanların haklarından söz etti.

Levent Yerleşkemizde tüm ilkokul öğrencilerimiz ve tüm anaokulu çocuklarımızın getirdikleri köpek maması, 4. sınıflarımızdan temsilci olarak seçilen 8 öğrencimizle birlikte Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı’na teslim edildi. Tepeören Yerleşkemizde ise kampanyada toplanan mamalar, Hayvanlara Adalet Derneği’ne teslim edildi. Kampanyaya katılan öğrencilere sahipsiz köpekler adına teşekkür kartı verildi.