Terakkili Öğrencilerden Su Forumu

1500

Tepeören Yerleşkemizden gönüllü bir grup ortaokul öğrencimiz, 8 Mayıs Cumartesi günü çevrim içi “Su Forumu” düzenledi. Ortaokul Sosyal Bilimler Bölümü öğretmenlerimizin rehberliğinde, her iki yerleşkemizden ve çeşitli okullardan öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen bu forumda Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Kurnaz konuğumuz oldu.

Su Forumu’nun organizasyonuna başkanlık eden öğrencimiz Duru Irmak Yıldırım (7B) açılış konuşmasında; “Sosyal Bilgiler dersinde demokrasinin temel ilkelerini işlerken katılım ilkesi üzerinden STK’lerin rolünü ve güncel örnekleri konuşuyorduk. Gündemde pandemi sürecinde su tüketiminin hijyenden dolayı  çok yüksek düzeye çıkması, barajların doluluk oranlarının düşük olması vardı. Bu durum bizi endişelendirmişti. Eko-okul konumuz da “Su Tasarrufu” üzerineydi. Hem demokratik haklarımızı kullanmak hem de yaşam kaynağımız olan suyu korumak için harekete geçtik. Diğer okullardan gönüllü arkadaşlarımıza ulaşmayı hedefleyerek bu sorunun çözümüne yönelik bir “Su Forumu” düzenlemeyi planladık. Bugün arkadaşlarımla birlikte  insan-doğa ilişkisinin uyum içinde olduğu yaşanılabilir bir dünyayı hayal olmaktan çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Tepeören Yerleşkesi 7. sınıf öğrencilerimizden moderatörlüğünü Aydilge Ağırman’ın (7B) yaptığı oturumda Duru Irmak Yıldırım (7B) ve Ada Niron (7B) Dünya’da ve Türkiye’de Su Hakkı” ile ilgili sunum yaptılar.

Levent Yerleşkesi 7. sınıf öğrencilerimizden Yağmur Orhan (7D) ve Damla Demirağ (7D) “Türkiye’de Su Kirliliği ve Sonuçları” ile ilgili öğrenci girişimini desteklemek üzere kamu spotu hazırladılar, sunum ve çözüm önerileri sundular.

Su Forumu’nu organize eden Öğrenci Girişimi; 4, 5, 6 ve 7. sınıf düzeylerinde bu foruma katkı sunmak isteyen arkadaşlarını tüm gün süren sunumların, tartışmaların ve çözümün ortağı haline getirdiler.

Özel Üsküdar SEV Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Zeynep Yalçın’ın moderatörlüğünde Ece Çaldağ ve Ali Nezihi Abay,  “Dünya’da İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi”; Özel YÖNDER Ataşehir Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Eylül Büyükcan’ın moderatörlüğünde Halil Akpınar ve Zeynep Eda Deniz, “Türkiye’de İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi”; İELEV Özel 125.Yıl Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Ayşe Beydağlı’nın moderatörlüğünde Ayşe Elif Sarı ve Naz Nisa Özdemir, “Su Kıtlığı ve Su Kıtlığı Bağlamında Göçler”; Özel ALEV Ortaokulu, 5. Sınıf öğrencisi Duru Güngör’ün moderatörlüğünde Ada Defne Aydınoğlu ve Ali Efe Arslan “Türkiye’de Su Kaynaklarının Kullanılması/Yönetilmesi ve Sürdürülebilirlik”; VKV Koç Özel Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Hayri Güney Ünsal’ın moderatörlüğünde Mustafa Bora Tasalı ve Dila Sesli “Türkiye’de Su İsrafı ve Sonuçları”; Ulus Özel Musevi Ortaokulu, 7. sınıf öğrencisi Eda Nural’ın moderatörlüğünde Rakel Lidya Jessica Savaryego ve Layza Albukrek “Kentsel Su Yönetimi ve İstanbul’un Su Sorunu” ile ilgili sunumlarıyla foruma katıldılar.

1. oturumun son genel değerlendirme ve paylaşım bölümünde öğrencimiz Duru Irmak Yıldırım (7B) moderatörlüğünde 4. sınıf öğrencilerinden Atlas Tutuk (4A) hazırladığı infografik sunum ile Yağmur Çırağıloğlu ve Begüm İnandıoğlu ise hazırladıkları su tasarrufu sunumu ile katkı sağladılar. 6. sınıf öğrencilerimizden Ceren Çağlar (6B) ve Yağmur Şenyuva (6A), Uluslararası İklim Değişikliği Projesi (WWF Climate-Action- Project) kapsamında Fen Bilimleri öğretmenleri rehberliğinde katıldıkları Portekiz, Lüleburgaz ve Burkina Faso (Afrika ülkesi) olmak üzere üç farklı grup ile video konferans yaptıkları çalışmayı anlatarak arkadaşlarını bilgilendirdiler.

2. oturumun son genel değerlendirme ve paylaşım bölümünde öğrencimiz Ada Niron moderatörlüğünde II. oturum konuşmacıları dinleyicilerden gelen soruları yanıtladılar, tartıştılar.

Forum sonunda ise Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Kurnaz, öğrencileri iklim değişikliği ile ilgili önlem alınmazsa bugün ve gelecekte su kaynakları üzerine etkilerinin neler olacağını istatistiklerle gösterdi. Su tüketiminin önlenmesine yönelik gündelik hayatımızda yapmamız gereken değişikliklerin önemini vurguladı. Öğrencilerin sorularını yanıtladı.