22. Kariyer Günleri’nde Meslek Tanıtımı: Moleküler Biyoloji ve Genetik

2867

Levent Yerleşkesi lise 11 ve 12. sınıflardan lise ve fen lisesi öğrencilerimiz, 17 Nisan Salı günü 22. Kariyer Günlerimiz kapsamında “Moleküler Biyoloji ve Genetik” mesleği hakkında bilgi almak üzere Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Batu Erman’la buluştu.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak gerçekleştirdiği Kariyer Günleri etkinlikleri düzenliyor. Bu doğrultuda gerçekleşen “Moleküler Biyoloji ve Genetik” meslek tanıtımına, geleceğini bu alanda şekillendirmek isteyen öğrencilerimiz katıldı.

Etkinlikte Erman, öğrencilerimize önce kendi eğitim geçmişinden bahsetti. Neden Tıp Fakültesi yerine Amerika Birleşik Devletleri’nde Moleküler Biyoloji eğitimi almaya karar verdiğini, bu kararı vermesinde nelerin etken olduğunu, üniversite ve sonrasında doktora aşamasında yaşadıklarını anlattı.

22. kariyer günleri-moleküler biyoloji ve genetik

Sonra öğrencilerimize, Türkiye koşullarında sadece lisans eğitimi alarak mesleğe atılmamalarını, mutlaka yüksek lisans ve doktora yapmalarını, mümkünse yurtdışı deneyimi de edindikten sonra mesleğe atılmalarını önerdi. Bu alandaki yenilikleri sürekli takip etmelerinin çok önemli olduğunu belirterek, bu aşamaları geçen öğrencileri için iş olanaklarının çok olduğuna değindi. Ülkemizde araştırma yapan 10 laboratuvarda çalışacak iş gücünün ülkemizden karşılanamadığını belirtti. Bu koşulları yerine getirecek kişilerin Çin ve Hindistan’dan transfer edildiğine dikkat çekti.

Erman sunumunun devamında, tüm öğrencilerimizin ilgisini çeken ayrıntılara girerek, Gen Mühendisliği’nin, Tıp ve Tıp Mühendisliği alanlarıyla etkileşiminden ve hangi problemleri çözmeye çalıştığından söz etti. DNA’nın RNA’ya sonar protein dönüşüm sürecini, DNA’nın metabolizmada yaşadığı süreçleri, canlıların DNA’sında yapılan değişikliklerle nasıl mutasyonların yaratılabildiğini, bu sayede hastalıkların nasıl izlenebildiği ve tedavi süreçlerine yapılan katkıları da açıkladı.

Konuğumuz kalan sürede öğrencilerimizin sorularını da detaylı olarak yanıtladıktan sonra etkinlik sona erdi.

Bu sene gerçekleşecek diğer 22. Kariyer Günleri etkinliklerimiz; “Yükseköğretime Hazırlık Konferansları”, “Meslek Tanıtımları”, “Terakki Üniversite’de: Tadımlık Dersler”, Sabancı Üniversitesi Gezisi”, “Yaz Tatili Meslek Gözlem Çalışmaları” “Mesleğe Göz Kırpmak: Dekanlarla Buluşma” ve “Tercih Konferansı”.