Terakkili Öğrenciler Edinburgh Bilim Festivalindeydi

568

Her iki yerleşkemizden ortaokul 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz, 8 – 16 Nisan tarihleri arasında Fen Bilimleri Bölümümüzün düzenlediği Edinburgh Bilim Festivali gezisine katıldılar.

Öğrencilerimiz, İskoçya’nın 1437’den bu yana başkenti olan Edinburgh’un dünya miras listesinde bulunan Old Town ve New Town bölgelerini gezerek şehrin ortaçağdan kalan ve Georgian döneminden günümüze gelen ilginç mimarisini tanıyarak gezdiler. 1130 yılında yapımına başlanmış ve günümüze kadar anıtsal bir yapı olarak gelmiş olan Edinburgh Kalesi’ni gezerek bu yapıyla ilgili olan efsaneleri dinlediler. Edinburgh şehir merkezini tanıyıp, şehrin dokusunu korumayı başarmış tarihi sokaklarının tadını çıkardılar.

Gezimizdeki bilimsel etkinliklerimiz Glasgow şehrinde bulunan Glasgow Bilim Merkezi ziyaretiyle başladı. Glasgow Bilim Merkezi’nde bulunan fizik, kimya ve biyoloji alanlarıyla ilgili, ilgi çekici olduğu kadar eğlenceli de olan deneyler ve etkinliklerle öğrencilerimiz bilimin doğasını deneylerle keşfettiler, öğrendikleri birçok bilgiyi farklı açılardan gözlemlerken yeni bilgiler edindiler. Bilim dolu geçen saatlerden sonra Glasgow’da bulunan Kelvingrove sanat galerisi ve müzesini ziyaret ettiler ve şehirden ayrıldılar.

Daha sonra öğrencilerimiz, Edinburgh Hayvanat Bahçesinde birçok hayvanı, oluşturulan yaşam alanlarında görme şansı buldular. Edinburgh Hayvanat Bahçesi, 1000’i aşkın hayvana sahip olsa da özellikle nesli tükenmekte olan hayvanlara ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Gözlemledikleri birçok kuş türü ve hayvan çeşidinin içinde özellikle penguen, koala, kızıl panda ve kanguru gibi hayvanları görmekten çok mutluluk duydular.

Edinburgh’a geri dönen öğrencilerimiz, Edinburgh sokaklarını Harry Potter yazarı JK Rowling’in gözünden inceleyebilmek için yerel rehberleriyle Royal Mile’da buluştular. Rehberimizin İngilizce sunumuyla adım adım JK. Rowling’in Harry Potter’ı oluşturma sürecini ve bu süreçte oluşturulan hikayede Edinburgh şehrinin etkisini öğrenmiş oldular.

Gezimizin asıl hedeflerinden biri, öğrencilerimizin, her yıl Nisan ayının ilk iki haftası düzenlenen ve giderek büyüyen bir ilgi gören bilim festivalinin merkezi olan City Art Center binasında eğlenceli ve bilimle dolu bir gün geçirmelerini sağlamaktı. Öğrencilerin merak ve heyecan duygularını uyandırıp geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek ve onlara ilham kaynağı olmak için kurulan bu merkezde öğrencilerimiz tüm gün İngilizce yönergeleri dinleyerek 40-45 dakika süren, “ER Surgery”, “Speedy Sails” ve “Creative Coding” atölyelerine katıldılar. Bu atölyelerin yanında “Blood Bar”, “Construction Challenges” ve “Zoom Box” atölyeleriyle de ilgilerini çeken etkinliklerde öğretici ve keyifli paylaşımlarda bulundular.

İskoçya Ulusal Müzesi’nde İskoçya’nın kültürünü, doğasını, tarihini aynı zamanda da dünya bilim ve sanat tarihine yön vermiş önemli buluşları, sanat eserlerini ve bu eserlere sahip olan önemli bilim insanları ve sanatçıları öğrendiler. Bu eserler arasında dünyanın en ünlü koyunu olarak tarihe geçen klonlama ile dünyaya gelmiş koyun Dolly, güç birimine adını vermiş olan James Watt’ın icat ettiği buhar makinesi ve Watt’ın çalışmalarına büyük katkısı olan Thomas Newcomen’in icat ettiği Newcomen Atmospheric Steam Engine gibi bilim tarihindeki önemli çalışmaları gördüler.

Öğrencilerimiz gezimizin son gününde Dynamic Earth merkezini gezdiler. Burada etkileşimli 3D ve 4D gösterimleri ile dünyanın ve evrenin oluşumu, Büyük Patlamadan günümüze yeryüzünün oluşumunu, gezegenimize ait canlı ve cansız varlıkların değişimlerini içeren bilgiler ve deneyimler kazandılar.  Öğrencilerimiz bilimsel ve sanatsal etkinliklerle dolu dolu geçen güzel deneyimler kazandıkları 4 günün ardından İstanbul’a döndüler.

Geziden tüm fotoğrafları buradan görebilirsiniz.