Terakkili Mucitler İcatlarını Sundu

740

Ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz, 28 Aralık Çarşamba günü tasarladıkları icatlarla “Convince Me If You Can” adlı yarışmamıza katıldılar. Atıklardan elektrik üretme teknolojisine sahip evler, evin havasını temizleyen bitkiler, havadaki nemden içme suyu üreten sistemler ve mikro plastikleri yiyen virüsler gibi çeşitli ürünler yapan öğrencilerimiz, yarışmada sunumlarıyla jüri üyelerini icatlarının en iyisi olduğuna ikna etmeye çalıştılar.

İngilizce derslerinde ‘Scientific & Technological Innovation’ temamızla başlayan bu süreçte, öğrencilerimiz önce; yapılan icatlar, mucitler, icatların nedenleri ve neler getirdiği, mucit olmanın sorumlulukları konularını içeren dil becerilerine yönelik etkinlikler yaptılar. Ardından, bir problem ve ihtiyaç alanı belirlediler ve çevre dostu olma ilkesine bağlı kalarak, kendi icatlarını ya da inovasyonlarını yaptılar. Daha sonra sınıfta, grup etkinlikleriyle, iş bölümü yaparak posterlerini, görsel sunumlarını ve konuşmacıların metnini hazırlayarak projelerini jüri önünde sergileyecek etkileyici bir sunum haline getirdiler.

Levent Yerleşkemizde En iyi Poster ödülünü “Chef Fridge” ürünüyle 8H sınıfı kazandı. Bu ürün, aşçıların mutfaktaki işlerini kolaylaştıran ve atık geri dönüşümü için bir ünite içeren bir buzdolabı niteliğinde. “En Başarılı Sunum” ödülü “Future Frames” ile 8F sınıfının oldu. Bu ürünle öğrencilerimiz, kıyafet alışverişi sırasında kullanıcıya ürünler hakkında bilgi, yorum ve ipucu vererek alışveriş deneyimini geliştirmeyi amaçladılar. “En Yenilikçi Ürün” ödülünü ise “The E-Band” icadıyla 8G sınıfı aldı. Öğrencilerimiz, bu ürünle bireylerin maksimum güvenliğini sağlamayı hedefledi. Ürünün bileşenlerle vücut fonksiyonlarını takip etme, acil durumlarda yardım çağırma gibi özellikleri bulunuyor.

Tepeören Yerleşkemizde “En iyi Poster” ödülünü havadaki nemi içilebilir suya çeviren  “Aero-Smith” ile 8A sınıfı kazandı. “En Başarılı Sunum” ödülü, “Door to the Sky” ile 8B sınıfının oldu. Dünyadaki nüfus artışı ve kaynakların tükenmesi konusuna uzayda çevre dostu çözümler sunan tasarımın yaratıcı sunumu jüri üyelerinden tam puan aldı. “En Yenilikçi Ürün” ödülünü, “Air Plant” ile 8A sınıfı kazandı. Evdeki havayı temizleyen, astım hastalarına yardımcı, her yerde herkes tarafından erişilebilir olan bu ürün, aynı zamanda evin her zaman güzel kokmasını da sağlıyor.

Yarışmalardan tüm fotoğrafları buradan görebilirsiniz.