Terakkili Minik Makerlara İki Ödül

2820

Levent Yerleşkemizden ilkokul Maker Kulübü öğrencilerimiz, Bilim Kahramanları Derneği’nin 8 Nisan Cumartesi günü İstanbul’da düzenlediği Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor/FIRST LEGO League Junior (FLL Jr.) Fuarı’na katıldı. Bu yıl teması “Hayvanların Çılgın Dünyası” olan fuarda, ilkokul 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerimizden oluşan takımlarımız Lot’s of Mini Makers “Yepyeni Bir Tasarım Yapan Mucitler Ödülü”, Crazy Makers ise “Olağanüstü Takım Çalışması Ödülü” aldı.

6 – 10 yaş arasındaki olan çocukların, bilim ve mühendislik alanlarında ilgisini çekmek ve gelişimlerini sağlamak için düzenlenen bu programda 16 takım yer aldı.

STEM* yaklaşımıyla tasarlanan bu programda öğrencilerimiz önce, bal arısı ile aynı habitatta yaşaması gereken hayvan olarak “Ayı” ve “Örümcek” seçti. Seçtikleri hayvanın yaşadığı habitat hakkında araştırmalar yaptılar. Öğrendiklerini, projenin tüm süreçlerini tasarladıkları hareketli LEGO modelleri ve hazırladıkları posterlerle anlattılar.

Bilişim Teknolojileri öğretmenlerimiz Ayşegül Ayhan, Hamit Koşubaşı ve Tuba Balsak’ın danışmanlığında projelerini yapan öğrencilerimiz, 8 Nisan Cumartesi günü modellerini, çalışmalarını ve posterlerini jüri üyelerine sundu. Velilerimiz de katıldıkları bu fuarda öğrencilerimizin ve diğer takımların çalışmalarını ziyaret etme ve inceleme şansı buldu.

Geçtiğimiz yıl öğrencilerimiz, “Akıllı Kullanım” temasıyla gerçekleşen Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor/FIRST LEGO League Junior (FLL Jr.) Fuarı’nda Sihirli Ellerin Tasarımı Ödülü aldı.

STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematichs) eğitimi; fen, teknoloji, mühendislik ve matematiğin birbiriyle entegre bir şekilde öğretilmesini içeren bir eğitim yaklaşımıdır. STEM eğitimi, teorik bilgilerin uygulanması ve ürüne dönüştürülmesine yardımcı olur. STEM yaklaşımı, çocuklara küçük yaşlardan itibaren disiplinler arası bir bakış açısı kazandırır ve onların, bilgileri somut olarak hayata geçirmesini sağlar.