Terakkili Mezunlarla Sohbet

1363

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz,  öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak gerçekleştirdiği 24. Kariyer Günleri etkinliklerine çevrim içi platformlarda devam ediyor. Tepeören Yerleşkemizden lise 12. sınıf öğrencilerimiz, 3 Mayıs Pazartesi günü Mezunlarla Sohbet panelinde mezunlarımızla çevrim içi ortamda bir araya geldi.

Öğrencilerimiz, kariyerlerini şekillendirecek üniversiteleri seçme sürecinde, ayrıntılı bilgiler edinmek için Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Duygu Türkoğlu, İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümünden Argun Çiper, Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar bölümünden Hazal Karaköçek’le buluştu.

Mezunlarımız geçen yılki, sınava hazırlanma süreçlerini anlatıp bu süreçteki deneyimleriyle ilgili paylaşımlar yaptılar. Geçtiğimiz yıl sınava hazırlandıkları son 3 ayı uzaktan eğitimle geçiren mezunlarımız, kalan son ayların öneminden, karantinada motivasyonlarını artıran unsurlardan, son aylardaki çalışma stratejilerinden bahsettiler.

Mezunlarımız, uzaktan eğitimle YKS’ye hazırlanmanın kolay olmadığını, ancak avantajlarının da bulunduğunu söylediler. Kendi çalışma planını oluşturacak daha fazla süre olduğundan, iyi bir zaman yönetimi oluşturan adayların daha avantajlı olacağını dile getirdiler.

Son iki ayın öneminin çok büyük olduğuna vurgu yaparak, sınava az bir zaman kalan bu süreçte yapılan etkin çalışmaların netleri arttırmada büyük öneme sahip olduğunu vurguladılar. Ayrıca bu dönemdeki eksikleri gidermek için okul çalışmalarına, öğretmenleriyle birlikte oluşturacakları etüt programlarına katılmanın çok faydalı olduğunu, kendilerinin bu çalışmalardan çokça faydalandıklarını belirttiler. Bu süreçte beslenme ve uyku düzeni alışkanlıklarının sınava yönelik düzenlemesi gerektiğini aktararak, bu konuda yapılacaklar hakkında önerilerde bulundular.

Mezunlarımız ayrıca, sınav anına, sınav sonrası tercih dönemine ilişkin tecrübelerini aktararak, öğrencilerimize faydalanacakları, işlevsel önerilerde bulundular. Pandemide sınava girmenin zor olmadığını, hatta sınav esnasında bunun hiçbir şekilde hissedilmediğini belirterek, sınav anında yaşadıkları ufak aksaklıkları, bunları nasıl çözdüklerini ve sınav stratejilerini anlattılar.

Öğrencilerimizden gelen soruların mezunlarımız tarafından cevaplanması ile panel sona erdi.