Terakkili Gençler Hırvatistan’da Uluslararası Münazara Yarışmasına Katıldı

2281

Levent Yerleşkemizden lise ESU (English Speaking Union) Debate Academy Kulübü öğrencileri, 14 – 17 Aralık tarihleri arasında Hırvatistan’ın Zagreb şehrinde düzenlenen “Winter Holidays Open 2017” adlı uluslararası İngilizce münazara yarışmasına katıldı. Avrupa’nın en büyük, dünyanın ikinci büyük münazara turnuvası olarak kabul edilen “Winter Holidays Open 2017”, 22 ülkeden 95 takım ve 325 öğrenciyle gerçekleşti.

Okulumuzun bu yıl yeni dört takımla bulunduğu uluslararası platformda öğrencilerimiz, onlara gelecekteki yarışmalarda ışık tutacak ve hayat boyu unutamayacakları deneyimler edindi. Çeşitli konularda bilgi sahibi olarak farklı ülkelerden akranlarıyla bilgi alışverişinde bulunma fırsatı yakaladılar.

Jüri başkanlığını Singapur milli takım koçu Geetha Creffield ve Slovenya Münazara Birliği Başkanı Bojana Skrt’in yaptığı turnuvada öğrencilerimiz dört takım olarak yer aldı. Kulübün her bir takımı yaklaşık 50 dakika süren 6 münazara müsabakası yaptı ve münazara karşılaşmalarının devamında yaptıkları konuşmalar üzerine yaklaşık 40 dakika süren geri bildirim alarak münazara bilgilerini geliştirdiler. Takımlarımız, 6 maçın 2’sini kazandı; politik, ekonomik ve sosyal konular üzerine argümanlar geliştirip tezlerini savundular ve gelen soruları cevapladılar.

Yarışmada bu sene hazırlıklı olarak tartıştkları konular: “This house believes that every region should have the right to independent statehood if a majority of its members supports this.”, “This house believes that large tech companies should refuse to release data on their customers to governments even if it’s against the law.” 

Yarışmacı ekiplerin hangi tarafı savunacakları münazaralardan bir saat önce açıklandı.

Aynı şekilde hazırlıksız olarak tartışılan konular ise “This house regrets all female remakes of TV programs and movies.”, “This house would restrict athletes to competing for the country that were born in” oldu.

Yarışmada WSDC (World Schools Debating Championship) kuralları uygulandı. Yarışmacılar bir saatlik süre içinde argümanlarını ve sekiz dakikalık konuşmalarında söyleyeceklerini hazırladılar. Hazırlıksız olarak münazara yapılacak konularda cep telefonu, iPad gibi elektronik cihaz kullanımı ve öğretmenlerin veya koçların öğrencilerle konuşması yasaklandı.