Terakkili Gençler Cem Seymen’le Buluştu

2867

Levent Yerleşkemizden lise 11 ve 12. sınıf öğrencilerimiz, 21. Kariyer Günlerimiz kapsamında 15 Aralık Perşembe günü gazeteci, ekonomist ve CNN Türk televizyon programcısı Cem Seymen’le “Düşler ve Fikirler” temalı söyleşide bir araya geldi.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, her yıl öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak Kariyer Günleri etkinlikleri düzenliyor. “Düşler ve Fikirler” temalı söyleşi de 21. Kariyer Günlerimizin “Başarı Öyküsü” etkinliği kapsamında gerçekleşti.

Seymen, söyleşiye çocukluk yılları, akademik geçmişi ve iş hayatı hakkında deneyimlerini öğrencilerimizle paylaşarak başladı. Üniversite seçim sürecinde özel bir üniversiteyi seçerken hissettiği endişeleri, yurt dışına gidebilmek için babasını karşısına almayı göze alarak harekete geçişi, kendi imkanlarıyla çıktığı yurt dışına ilk ayak bastığı andaki korkularından söz etti. Halen yaz tatillerinde Tanzanya’ya giderek çocuklara Matematik ve İngilizce dersleri verdiğini söyledi. Türkiye’den ve dünyadan örnekler vererek, tarımın ve üretebilen bir ülke olmanın öneminden bahsetti. Bu nedenle CNN Türk televizyonunda tarım programı yaptığını belirtti.

Gençlerimize dünyada olan gelişmelere katkıda bulunabilmek için kendilerine hedefler koymaları ve düşlerden yola çıkıp fikirler oluşturmaları gerektiğini anlatan Seymen, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “İstediğiniz işi yapmalısınız. Hedeflerinize, isteklerinize odaklanmalısınız. Doğru yaptığınıza inanırsanız odaklanırsınız. İçinizdeki farkı bulun ve çıkartın. İçinizdeki gücü keşfedin ve bu gücü kötüye kullanmayın.”

Türkiye’de fen liselerinin çoğalması gerektiğini vurguladıktan sonra “Türkiye’nin dünyadan uzaklaşmaması için; okumalısınız. Kendinizi donatmanız, bir araya gelip düşünmeniz, konuşmanız, üretmeniz, sivil toplum kuruluşlarına üye olmanız lazım.” dedi. Değişimin bugünden yarına olmayacağını belirterek, gelecek nesilleri de düşünerek yaşamaları gerektiğini dile getirdi.

Bu sene düzenlenecek diğer “21. Kariyer Günleri” etkinliklerimiz; “Başarı Öyküsü2 ve Başarı Öyküsü3”, “Rektörler, Üniversite Adayları ile Buluşuyor”, “Dekanlarla Buluşma: Mesleğe Göz Kırpmak”, “Üniversite Terakki’de: Tadımlık Dersler”, “Üniversite Gezileri”, “Sunny ve BAU Apply Tanıtımı”, “Ders Seçim Konferansı”, “Geleceğin İnsan Kaynakları Eğilimi ve Kariyer Planlaması” “Meslek Gözlem Çalışmaları”, “Meslek Tanıtımları” ve “Tercih Konferansı”.