Terakkili Genç TEDxYouth Konferansında Konuşmacıydı

5142

Levent Yerleşkemizden lise öğrencimiz Semra Sezin Akkaya (9 J), 29 Nisan Cumartesi günü düzenlenen “RIPPLE: One small idea can change everything” temalı TEDxYouth*@EyüboğluHS konferansında konuşma yaptı.

Farklı okullardan 10 öğrencinin konuşma yaptığı, Eyüboğlu Eğitim Kurumları Çamlıca Kampüsü’nde gerçekleşen konferansta öğrencimiz, “What makes a successful concert?” konulu konuşmasıyla müziğin ve konserlerin insanlar üzerindeki etkilerine değinerek, iyi bir konsere gitmenin her zaman iyi hissettirdiğini vurguladı. Bir konseri unutulmaz kılan etmenleri; dinleyicinin konserde kendisiyle özdeşleştirebileceği bir şarkı; kalabalıkla birlikte hareket etme unsuru ve performansı sergileyenin tutkusunun kişiye aktarması olduğunu söyledi. Gidilen konserin hayatımızın önemli bir parçası haline getiren bu unsurları ve konserde bulunmayanlara anlatıldığında gerçekleşen dalga etkisini detaylı olarak konferanstaki izleyicilere anlattı.

Ayrıca öğrencimiz, TED konferanslarını güzel yapan etkenin, herkesin görüşlerini net ve açıkça ifade edebiliyor olmasının altını çizerek, “Günümüz dünyasının birçok farklı fikre ve görüşe ihtiyacı var, bu düşünceler böyle etkinliklerle fark edilme fırsatı elde ediyor. Gittiğim bu TEDxYouth konferansında birçok değerli ve faydalı fikir öğrendim. İnternette TED konuşmalarını dinlemek hep çok hoşuma gitmiştir. Şimdi TEDxYouth konferansında konuşma yapma fırsatım oldu. Hazırlanma sürecinde bana destek olan öğretmenlerime ve çevreme teşekkür ederim. Bu etkinliğin gelecekte bana fayda sağlayacağını düşünüyorum.” sözleriyle bu deneyimin ona kazandırdıklarından bahsetti.

Konferansa izleyici olarak katılan öğrencilerimizden Tibet Tunaboyu (9J), “İlk kez katıldığım TEDxYouth konferansının atmosferini yenilikçi buldum ve katılan herkesin konuşma ve performansları beklentilerimin üstünde oldu. Konuşmacılar temaya farklı açılardan yaklaştılar ve yaratıcılıkları ön plandaydı. TEDxYouth konferansı fikir ve vizyon gelişimim için bulunduğum en uygun ortamlardan biriydi.” diyerek tecrübesini bizlerle paylaştı.

Diğer bir katılımcı öğrencimiz Efe Albay (9J) ise “Çok sayıda ilginç fikir ve görüş dinledik. Gittiğimiz ilk konferans olmasına rağmen hem konferans hem de konuşmacılar açısından çok değerli bir deneyim oldu.” dedi.

Konferansta ayrıca, psikoterapist Ebru Tuay “Persistence is my best friend” ve İngilizce Öğretmeni Beyhan İnce Arslan ise “Critical Conversations” başlıklı konuşmaları ile konferansta öğrencilerle deneyimlerini paylaştılar.

 

*TEDxYouth, TED’in 18 yaş altı öğrenciler için önerdiği lisans türüdür. Bu lisans, diğer lisans türlerine göre daha fazla yaratıcılık içerir. Bir TEDxYouth etkinliği, diğer TED etkinlikleriyle aynı formattadır ve aynı kurallara uymakla yükümlüdür. Tek farkı, organizasyonda görev alan herkesin öğrenci olmasıdır.