Terakkili Gençler MUN Konferansı Düzenledi

2800

Lise TTMUN (Terakki Tepeören Model United Nations) Kulübü öğrencilerimiz, 13 Ocak Cuma günü Hazırlık sınıfı seviyesindeki arkadaşları için “21. Yüzyılda Barış ve Adalet (Peace and Justice for the 21st Century)” temalı bir PrepMUN konferansı düzenledi. Kulüp öğrencilerimizin her aşamasında aktif olarak yer aldığı bu etkinlikte Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz, İngilizce eğitimlerini farklı boyutlara taşımak ve küresel konular üzerine kendilerini yazılı ve sözlü olarak ifade etmek için çalıştılar.

MUN Kulübü öğrencilerimiz, her sene çeşitli okul ve ülkelerde düzenlenen MUN konferanslarında belli ülkelerin delegeleri olarak bu ülkeleri ve Birleşmiş Milletler kurumlarını eğitsel bir simülasyonla temsil eder. Bugüne kadar birçok MUN konferansında kararnameler hazırlayıp sunan ve komitelerinde oldukça başarılı performans sergileyen TTMUN öğrencilerimiz bu kez Hazırlık sınıfı öğrencilerimizle PrepMUN’17 adlı ortak bir çalışma yaptı. Geleneksel olarak her yıl yapılan bu etkinliğimizde öğrencilerimiz, sınıf ortamları ile sınırlı kalmadan, gerçek hayatla bütünleşerek ve güncel sorunlar üzerine araştırmalar yapıp fikirler üreterek, görüşlerini İngilizce dilinde yazılı, sözlü ve kürsü konuşmalarıyla arkadaşlarına aktarır.

MUN Kulübü öğrencilerimiz PrepMUN’17 ile sorumluluk alma, organize çalışma, konferans düzenleme, görev dağılımı yapma ve görev alma bilinci oluşturma, oturum yönetme, takım arkadaşlarına saygı duyma ve işbirliğine açık olma, bilgi paylaşımında bulunma ve koçluk yapma gibi birçok sosyal ve akademik beceriyi aynı anda geliştirebilme imkanı buldu.

PrepMUN’17 de Tarih öğretmenimiz Alişan Akpınar, açılış töreninde konuk konuşmacı olarak yer aldı. Bu yıl ikincisi organize edilen PrepMUN’17 Konferansı, İnsan Hakları ve Çevre Komitesi olmak üzere iki ayrı oturum olarak düzenlendi ve konferansımız yaklaşık 80 öğrencimizin katılımıyla gerçekleşti. İnsan Hakları Komitesinin gündem maddelerini “Dünya üzerindeki polis vahşeti” ve “Basın özgürlüğü ve basın üzerindeki kısıtlamalar” oluştururken Çevre Komitesinin gündem maddeleri “Savaş bölgesindeki dünya mirasının korunması” ve “Kitle imha silahları kullanımının çevresel etkileri” olarak belirlendi.

PrepMUN’17 Konferansı öncesinde MUN Kulübü öğrencilerimiz koçluk sistemi ile dört hafta süresince hazırlık sınıfı öğrencilerimizi konferansa hazırlamaya çalıştılar.

Oturum başkanları gündem maddeleri üzerine raporlarını hazırlayıp Hazırlık sınıfı öğrencileri ile temsil edecekleri ülkelerin bakış açısından çözüm öneri taslaklarını hazırladılar. Bu çalışmalar süresince öğrencilerimiz araştırma yapma, sorun tespit etme, çözüm önerme gibi kazanımlar ile birlikte MUN konferanslarının nasıl işlediği hakkında paylaşımlar yaptılar.

10 A sınıfından Ezgi Tosun, 10 B sınıfından İlayda Albaş, Kayra Kapran ve Ayberk Tunay Salkım’ın oturum başkanlığını yaptığı İnsan Hakları Komitesinde Hz A sınıfından Beyza Beray Aktaş, Burak Yılmaz ve Ada Salur, Hz B sınıfından Çağatay Çan Çakmak ve Fatma Ekin Erbaş’ın hazırlamış olduğu beş ayrı kararnameyi tartışmaya açtı.

10 B sınıfından Efe Ekren, Kemal Turşuoluk, Ceren Köseoğlu ve Umay Sezen Acar’ın oturum başkanlığını yaptığı Çevre Komitesinde Hz A sınıfından Berkay Karakuş, Açelya Kızıltuğ, Sıla Akgül ve Deniz Güvenman ise dört ayrı kararnameyi tartışmaya sundu.

Tamamı İngilizce olarak yürütülen etkinlik süresince öğrencilerimiz, kararnamelerini savunmak ve yeterli oyu toplamak için kulis çalışmaları yürütmek ve kürsü konuşmaları yapmak gibi birçok beceriyi aynı anda geliştirme şansı elde etti.

Hz A sınıfından Ada Salur, Sıla Akgül, Berkay Karakuş, Derya Ece Baş, Burak Yılmaz ve Beyza Beray Aktaş ve Hz B sınıfından Çağatay Tan Çakmak gösterdikleri performans sonucu en iyiler arasında yer alarak başarı sertifikası almaya hak kazandı.