Terakkili Delegeler DŞMUN’15 Konferansı’ndaydı

2314

Terakkili delegeler, her sene çeşitli okul ve ülkelerde belirli bir tema çerçevesinde dünya sorunlarının ele alındığı, Birleşmiş Milletler çalışmalarının simülasyon yoluyla öğretildiği MUN (Model United Nations) konferanslarında aktif bir rol alıyor. Politika, İnsan Hakları, Silahsızlanma, Ekonomi ve Sosyal Güvenlik gibi birçok konuda fikirlerini paylaşıyor, tartışıyor ve çözümler üretiyorlar. Bu yıl da öğrencilerimiz, Darüşşafaka Okullarının 15 – 18 Ekim tarihleri arasında düzenlediği “Yozlaşmanın Günümüz Dünyasının Politik Seyrindeki Gizli Etkisini Keşfetme” konulu DŞMUN’15 konferansında Ukrayna, Ürdün, Nijerya, Küba, Almanya, Nepal, Sudan, Amerika Birleşik Devletleri ve Venezuela’yı temsil etti.

IMG-DSMUN 2015 Konferansı Etkinlik Fotoğrafı-III

Komitelerinde kararnamelerini oy çokluğuyla geçiren öğrencilerimiz:

MUN Kulübümüzde; Güvenlik Konseyinden Sude Saral (Fen 10) Ekonomik ve Sosyal Konseyden; Güvenlik Konseyinden Ayça Aysoy (10 IB-E); Silahsızlanma Komitesinden Elif Güneş (11 IB-I); Siyasi Komiteden Tolga Aşık (11A); İnsan Hakları Komitesinden Baran Özdemir (11A); Çevre Komitesinden Ege Gökdeniz (11E); İnsan Hakları Komitesinden Yiğithan Bilge (11A); Çevre Komitesinden Selin Tuncer (9G); İnsan Hakları Komitesinden Tuna Gümeli (10 IB-G) ve Alara Beliz Tan (10 IB-G).

Bununla birlikte, Gizem Terzioğlu (11 IB-FM) Siyasi Komitede ve Defne Narşap (Fen12) ise G20 Zirvesinde başkanlık yaptı.

Terakki Tepeören MUN Kulübümüzde (TTMUN); Silahsızlanma Komitesinden Kemal Turşuoluk (9A), Barış Topçuoğlu (10A), Ceren Buse Nural (10A); Siyasi Komiteden Ata Taşman (10A); Çevre Komitesinden Kayra Kapran (9B) ve Deniz Mina Karaer (10A); İnsan Hakları Komitesinden Lara Dinç (10A) ve Dilara Demir (10A). Bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Siyasi Komiteden Ata Taşman’ın (10A) ve Silahsızlanma Komitesinden Barış Topçuoğlu’nun da (10A) kararnameleri, tartışma için seçilerek oy çokluğuyla Genel Kuruldan da geçti.

Ekonomi ve Sosyal Konseyde Selin Avcı ise (10A) çoğunluğun oyunu alarak iki yasa tasarısını yasalaştırmayı başardı.

Aktif katılımı nedeniyle en başarılı delegeler arasında yer alan BM Güvenlik Konseyinden Batu Kaan Dilaver (10A) ise oturum başkanı tarafından tebrik edildi.

Konferansın Tartışma Konuları:

Siyasi Komite

1. Terörist örgütlerin, organizasyonları arasında bağlılık yemini ederek birleşmesi
2. Kore Halk Cumhuriyeti ve Kore Cumhuriyeti arasındaki politik karışıklığın ele alınması
3. Libya’da süregelen çatışmaların çözümlenmesi

İnsan Hakları Komitesi

1. Akdeniz Bölgesine mültecilerin göçünün tartışılması
2. Sahara altı Afrika’da çocuk askerlerin kullanımıyla mücadele
3. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde görev alan ve insan haklarını ihlal ettiği iddia edilen BM Barışgücü Askerlerinin durumlarının ele alınması

Silahsızlanma Komitesi

1. Koalisyon Kuvvetleri tarafından eğitilen ve silahlandırılan ayaklanma birliklerinin IŞİD’e konvansiyonel silah satışının engellenmesi
2. Devrim geçirmiş ülkelerdeki asi birliklerin silahsızlanmasının gerçekleştirilmesi
3. 1925 Cenova Protokolü’nde yasaklandığı üzere IŞİD ve bu örgüte destek olan tüm tarafların kimyasal silahlar kullanmasının önlenmesi

Çevre Komitesi

1 .Güneydoğu Asya ülkeleri hükümetlerinin çevresel standartları yeterince gözetmemesi ve bu konudaki hukuki yapının ve bu ülkelerdeki şirketlerin bu durumdan fayda sağlamasının değerlendirilmesi
2.  Afrika’da kömürle çalışan elektrik tesislerinin üstünlüğünün, yabancı ve daha çevreci yatırımların etkinliğini sağlamak amacıyla kaldırılması
3. Kuzey Kutbu’nda yapılan petrol sondajının sebep olduğu çevre yıkımının engellenmesi

Ekonomik ve Sosyal Konseyi

1. IŞİD’in etkin olduğu bölgelerdeki ülkelerin kültürel mirasının tahribatı ve bu tahribatın ülkelerin kimliğine yaptığı etkilerin değerlendirilmesi
2. Polis gücünün aşırı derecede ve yanlış amaçlarla kullanımı
3. Resmi Gelişim Yardımının hukuki statüsünün değerlendirilmesi

Güvenlik Konseyi

1. Irak Meselesi
2. Yemen Meselesi
3. Güney Sudan Meselesi