Terakkili Çocuklardan Hayvan Dostlarına

2521

İlkokul ve anaokulu öğrencilerimiz, bu yıl yedincisi gerçekleşecek olan “Dostlarımız” projesi ile 03 – 11 Ekim tarihleri arasında 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nü farklı sanatsal ve sosyal etkinliklerle kutlayarak hayvan haklarına dair farkındalık kazanıyor ve sosyal sorumluluk bilinci geliştiriyor.

Öğrencilerimiz; “Hayatımıza Renk Katan Dostlarımız” adlı fotoğraf sergisi düzenleyip sergi satışıyla elde edecek geliri barınaklardaki hasta köpekler için kullanarak, “Kara Kedi, Güzel Kedi” adlı tiyatro oyunu sergileyip sokak hayvanlarına karşı algıları irdeleyerek, Köpeklerle Yaşam Eğitmeni Ayşe Doğancı ve köpeği Güllü ile söyleşerek, Barınaktaki köpekler için köpek maması kampanyası başlatıp hayvan barınağını ziyaret ederek, “Flipper’ı Kurtarmak” adlı belgesel filmini izledikten sonra yönetmen Savaş Karakaş’la söyleşi gerçekleştirip yunus gösteri parklarına karşı internet üzerinden imza kampanyası başlatarak, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) ve Whale Workshop’un düzenlediği “Şişme Deniz Canlıları” sergisini okullarına taşıyıp deniz canlılarını tanımaya ve deniz ekosistemini korumaya yönelik atölyeler yaparak, “Sıradan Bir Gün” adlı belgesel film izleyip belgesel sonrası yönetmen Tolga Öztorun’la söyleşi gerçekleştirilerek, “Hayvanlar Yarışıyor” adlı yaratıcı drama çalışmasıyla hayvanların farklı özelikleriyle doğaya renk kattıkları ve doğanın bir parçası olduklarını öğrenerek yaptıkları “Dostlarımız” adlı projeyle Hayvanları Koruma Günü’nü Hayvanları Koruma Haftasına dönüştürüyor.

3 ve 4. sınıf öğrencilerimiz, 3 Ekim Perşembe günü Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) ve Whale Workshop’ın düzenlediği Şişme Deniz Canlıları Sergisi’nde İstanbul Boğazı’nın en hareketli sakinlerinden afalina türü yunus ile dünya çapında nesli tükenme tehlikesi altında olan Akdeniz foku, köpekbalığı ve deniz kaplumbağası gibi türleri gerçek boyut ve renklerdeki maketler ile tanıma fırsatı buldu.  Öğrencilerimiz, karşılıklı soru – cevaplar ve mini canlandırmalar ile ilerleyen atölyelerde deniz algısını yansıtacak resim ve boyama çalışmaları da yaptı.

6. sınıf öğrencimiz Başar Aslan’ın “Hayatımıza Renk Katan Dostlarımız” adlı fotoğraf sergisi, 3 Ekim Perşembe günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’deki fuayede açıldı. Sergideki fotoğraflar satışa sunulduktan sonra sergiden elde edilecek gelir, Yedikule Hayvan Barınağı’na tıbbi yardım için bağışlanacak.

4. sınıflardan 24 öğrencimiz 4 Ekim Cuma günü, hazırladıkları “Kara Kedi, Güzel Kedi” adlı tiyatro oyununu Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de 1. sınıf öğrencilerimize sergiledi.

4 Ekim Perşembe günü, Köpeklerle Yaşam Eğitmeni Ayşe Doğancı ve köpeği Güllü, 2. sınıf öğrencilerimizin konuğu oldu ve  Ayşe Doğancı ile 2. sınıf öğrencilerimiz Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de bir söyleşi gerçekleştirdi. Bu söyleşide öğrencilerimiz, sokak köpekleriyle yaşamak, hayvan barınakları, kısırlaştırma ve kuduz gibi konularda bilgi sahibi oldu.

3. sınıf öğrencilerimiz, 7 Ekim Pazartesi günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de “Sıradan Bir Gün” adlı belgesel filmini izledikten sonra Yönetmen Tolga Öztorun ile bir söyleşi yapacak.

4. sınıf öğrencilerimiz, 8 Ekim Salı günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de “Flipper’ı Kurtarmak” adlı belgesel filmini izledikten sonra Yönetmen Savaş Karakaş ile gerçekleştirecekleri söyleşinin ardından öğrencilerimizle birlikte yunus gösteri parklarına karşı internet üzerinden imza kampanyası başlatılacak.

11 Ekim Cuma günü ise 1, 2, 3, 4. sınıflar ile 4, 5 ve 6 yaş grubu öğrencilerimizin getirdikleri köpek mamaları, Büyükçekmece Hayvan Barınağı’na teslim edilerek her öğrencimize barınaktaki köpekler adına teşekkür kartı verilecek.

1, 2, 3 ve 4. sınıflarımız, hayvanları koruma kollarındaki öğrencilerimizle birlikte 11 Ekim Cuma günü Yedikule Hayvan Barınağı’nı ziyaret ettikten sonra her düzey, kendi içinde paylaşımlarda bulunacak.

Bütün hayvanların farklı özelikleriyle doğaya renk kattıkları ve doğanın bir parçası olduklarına dair farkındalık kazanmaları için 07 – 11 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek “Hayvanlar Yarışıyor” adlı yaratıcı drama çalışmasında 6 yaş grubu çocuklarımız, ailelerinin desteğiyle tasarlayıp yaptıkları hayvan kostümlerini giyerek okula gelecekler.