Terakki’de Şenlik Coşkusu

2651

İlköğretim Okulumuzda, 9-11 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen “III.Kütüphane Şenliği”, öğrencilerimizi çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri ile buluşturdu.

Kütüphane Şenliği’nde çeşitli yayınevlerinin katıldığı kitap fuarından tiyatro gösterilerine, atölye çalışmalarından gölge oyununa ve sergiye kadar yayılan çeşitlilikte birçok etkinlik gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz, bu yıl üçüncü kez düzenlenen şenlikteki etkinliklerde aktif rol aldılar.

Şenliğin artık gelenekselleşen etkinliği olan kitap fuarı, öğrencilerimizin çocuk edebiyatının nitelikli ürünlerini ve yazarlarını keşfetmelerini sağladı. Kitap fuarına; Beyaz Balina Yayınları, Can Yayınları, Caretta Yayınevi, Çizmeli Kedi Yayınları, Günışığı Yayınları, Detay Yayıncılık, Kelime Yayınları, O2 Yayınevi, Redhouse-SEV Yayınları, Say Yayınları ve Yapı Kredi Yayınları katıldı.

İlköğretim 2. sınıf öğrencilerinin hazırladığı “Köstebek Kuki” adlı tiyatro oyunu ve drama eğitimenimiz Hafize Çınar Güner’in eğitmenliğini yaptığı “Hacivat ve Karagöz Çocuklarla Buluşuyor” adlı gölge oyunu, şenliğin ilgi çeken tiyatro ve drama aktivitelerini oluşturdu. Karikatürist İbrahim Sarı’nın gerçekleştirdiği “Karikatür Atölyeleri”nde çocuklar karikatür çizme sürecini yakından tanıdılar, kendileri de karikatürler çizdiler.

Öğrencilerimizin algıladıkları kütüphane imgesi ile olmasını istedikleri kütüphaneler arasında köprüler kurmalarını yansıtan “Hayalimdeki Kütüphane” konulu resim sergisi ise çocukların gözünden kütüphanelerin keşfedilmesi için bir çağrı niteliği taşıyordu. Sergiyi oluşturan eserler; 28 Mart – 3 Nisan 2011 tarihlerinde kutlanan 47. Kütüphane Haftası kapsamında, Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi, İstanbul Valiliği ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen ve İstanbul’daki 39 ilçenin ilköğretim öğrencilerinin katıldığı resim yarışmasında dereceye giren, sergilenmeye değer bulunan resimlerden oluşuyordu. Bu yıl da okulumuz sergiye ev sahipliği yaptı. Şenlikte ayrıca, ilköğretim okulu öğrencilerimizin açık havada gerçekleştirdiği perküsyon gösterisi etkinliklere renk katmış oldu.
httpv://www.youtube.com/watch?v=9upmuviKDsU