Terakki'de Kütüphane Şenlikleri

2666

İlkokul ve ortaokul öğrencilerimiz; 08 – 10 Mayıs tarihleri arasında Tepeören Yerleşkemizde, 13 – 15 Mayıs tarihleri arasında ise Levent Yerleşkemizde gerçekleştirdiğimiz Kütüphane Şenliklerimizde çeşitli kültür ve sanat etkinlikleriyle buluştu.

Öğrencilerimiz; çeşitli yayınevlerinin katıldığı kitap fuarından, tiyatro gösterilerine, yazar söyleşilerinden, çocuk yogasına,  müzik dinletisinden, kitap tanıtımlarına ve resim sergisine kadar yayılan etkinliklerde aktif rol alarak yaşayarak öğrenme ve deneyim kazanma şansı yakaladılar. Final Kültür Sanat Yayınları, Pearson Yayınları, Tudem Yayınları, Kelime Yayınları, Orient Express, Venüsya Yayınları, Okuma Ajansı, Kırmızı Kedi Yayınevi, Günışığı Kitaplığı, Redhouse – Sev Yayınları, Çizmeli Kedi Yayınevi, İzlenim Sanat Kitapları’nın katıldığı şenliğin geleneksel kitap fuarında çocuk edebiyatının seçkin ve nitelikli eserlerini incelediler.

Şenliğin ilgi çeken aktivitelerinden 2. sınıf öğrencilerimize yönelik “Vaay, Panama Ne Güzelmiş!” adlı kitabın çocuk yogası, Drama Eğitmenimiz Hafize Çınar Güner’in eğitmenliğinde gerçekleşti. Kelime Çocuk Oyunları Atölyesi’nin “Janosch Hadi Gel Hazine Bulalım!” adlı tiyatroyu izleyen 1. sınıf öğrencilerimiz ise hem eğlendiler hem de arkadaşlık üzerine düşündüler.

1.sınıf öğrencilerimiz yazar Çiğdem Odabaşı ile çevre kirliği, çevreyi koruma ve değerler hakkında interaktif bir söyleşi gerçekleştirerek kitaplarını yazara imzalattılar. Anaokulu 5 ve 6 yaş grubu çocuklarımız, Yazar Şebnem Oral ile yaptıkları “Müzikli Masal Sepeti” adlı gösteride masalları hem Türkçe hem de İngilizce olarak müzik eşliğinde dinlediler.

3,4 ve 5. sınıf öğrencilerimiz, sanat tarihçisi Nihal Elvan Erturan ile görsel sanatların ilk çağlardan günümüze kadar olan yolculuğunu konu alan “Mağara Resminden Günümüze Sanat” sunumunu izleyerek sanat akımları ve sanatçılar hakkında yeni bilgiler edindiler. Kütüphanemizde 4. sınıf öğrencilerimizle bir araya gelen Süper Penguen Dergisi çizerlerinden Doruktan Turan, ve Yazı işleri Müdürü Selin Feldman derginin hazırlanma aşamasıyla ile ilgili bir sunum gerçekleştirdiler.

4. sınıf öğrencilerimiz, veli-öğrenci işbirliği ile okuyup hazırladıkları sunumlarını velisiyle beraber sınıf ortamında arkadaşlarıyla paylaştılar. 5. sınıf öğrencilerimiz okudukları Orhan Kemal’in “Çikolata” adlı öyküsünü “okuma radyosu” şeklinde arkadaşlarına sundular. 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerimiz ise okudukları kitaplar içinden seçtikleri bir kitabın; konusunu, karakterlerini ve ana fikrini kendi hazırladıkları görsel sunumlarla arkadaşlarına tanıttılar. Anaokulu 6 yaş grubu çocuklarımız, kütüphanemizin bahçesinde lise öğrencilerimizin onlar için hazırladığı kuklalı masal anlatım etkinliğini ilgiyle izlediler.

Sualtı Temizlik Hareketi Derneği’nin deniz kirliliğine farkındalık kazandıran “Konuşan Balık” adlı resim sergisi ve ortaokul öğrencilerimizin açık havada gerçekleştirdiği perküsyon gösterisi de etkinliklere renk katmış oldu.

“Terakki’de Kütüphane Şenlikleri” adlı Facebook fotoğraf albümümüze buradan ulaşabilirsiniz.