Terakki’de “Işık ve Gölge” Günleri

3031

Tepeören Yerleşkemizden 5. sınıf öğrencilerimiz, 15 – 23 Şubat tarihleri arasında “Işık ve Gölge” konusunda “Fen Bilimleri” ve “Yaratıcı Drama” disiplinlerinin birleştiği çeşitli etkinlikler yaptı.

8

Kısa Film Eleştirmenliği

Fen Bilimleri öğretmenimiz Aylin Sarı ve Yaratıcı Drama öğretmenimiz Yıldız Yaman önce; öğretmenlerimizden aşçımıza kadar tüm Terakkililere ışık ve gölge ile ilgili çeşitli sorular hazırladı. “Işık”, “ışığın yayılması”, “ışığın kaynağı”, “ışık engeli”, “gölge” ve “opak madde” ilgili soruların yanıtlarından kısa filmler yapıp Ölçme Değerlendirme Uzmanımız Fatma Yıldız’la birlikte her kısa film için de bir gözlem formu oluşturdular.

15 – 16 Şubat tarihlerinde öğrencilerimiz bir eleştirmen olarak bu kısa filmleri izledi ve gözlem formlarını doldurdu. İlk aşamanın sonunda da her öğrencimiz, kısa filmde yer alan kavramların doğru, yanlış ya da eksik kullanımı ile ilgili görüşlerini belirtti.

4

Gölge Kuklası Yapımı

Öğrencilerimiz, 17 Şubat Çarşamba günü yaratıcı drama ile fen bilimleri öğretmenlerinin rehberliğinde bir gölge atölyesi gerçekleştirdi. Bu atölyede, her öğrencimiz kalın asetatlar ve renkli asetat kalemleri ile farklı karakterlerin kuklasını oluşturup tam gölge ve yarı gölge durumunu gözlemlediler. Ardından, kuklalarıyla doğaçlama gölge oyunu yaptılar.

3

Bingo Oyunu

23 Şubat Salı günü ise öğrencilerimiz, “ışık ve gölge” konusundaki kavramlarla ilgili “Bingo” adlı oyunu oynadı. Bu oyunda, öğretmenlerinin konu ile ilgili onlara verdiği soruları birbirlerine soran öğrencilerimiz, aldıkları cevaplar doğrultusunda eksik öğrenmelerini giderdi.

13